تله گذاری ترامپ برای بایدن

به گزارش سهندبلاگ، جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب امریکا در کمپین های انتخاباتی خود به رأی دهندگان امریکایی قول داده بود، ویرانه هایی که دونالد ترامپ در طول سال های گذشته برجا گذاشته را تبدیل به آبادانی خواهد نمود. اما به نظر می رسد، آباد کردن این ویرانی ها می تواند سخت تر از آنچه که او می پنداشت، باشد.

تله گذاری ترامپ برای بایدن

زیرا به نظر می رسد، رئیس جمهوری کنونی امریکا میخواهد، از فرصتی که تا تحویل کرسی اش به کاندیدای پیروز مانده، سوء استفاده نموده و بر میزان ویرانی های سیاست خارجی خود بیفزاید و بایدن را با چالشی عظیم روبرو کند.

دونالد ترامپ که کار خود در این خصوص را از همان ابتدای اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری امریکا با عدم پذیرش نتایج انتخابات و امضا نکردن نامه ای که به رئیس جمهوری بعدی اجازه می دهد، بخشی از کارهای خود را شروع کند و همچنین رها کردن مبارزه با کرونا در بعد سیاست داخلی کشورش شروع نموده بود، اکنون در سیاست خارجی نیز دست به کار شده است. دو روز پیش خبرها حاکی از آن بود که وی میخواهد، با افزایش تحریم ها بر چین و تهدید شرکت ها و بانک های مالی که با چین در ارتباط هستند، راستا بازگشت روابط چین و امریکا به ریل ثبات و آرامش نسبی را تخریب کند. دیروز نیز دو خبر دیگر حاکی از آن بود که ترامپ، درخاورمیانه و شمال آفریقا نیز بیکار ننشسته و میخواهد، راه بایدن را در این منطقه نیز نا هموار سازد. یکی از این دو خبر، سرعت بخشیدن به خروج غیر مسئولانه امریکا از فعالیت های ضد تروریسم در خاورمیانه است. به گزارش نیویورک تایمز شماری از مقامات پنتاگون خبر داده اند که دونالد ترامپ میخواهد با استفاده از قدرتی که در کمتر از 70 روز به جامانده تا انتها ریاست جمهوری اش در دست دارد، خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، عراق و سومالی را اعلام کند. بر اساس پیش نویسی در پنتاگون، قرار است شمار نیروهای امریکایی در افغانستان از 4 هزار و 500 نفر فعلی به نصف این میزان کاهش یابد. در عراق نیز پیشتر گفته شده بود که شمار نیروهای امریکایی دراین کشور 3 هزار نفر است که قرار شده تعداد آنها نیز به طور قابل ملاحظه ای کم گردد. در سومالی هم که نظامیان امریکا به کار آموزش ارتش این کشور مشغول هستند، بیش از 700 نظامی خارج خواهند شد. کاهش نظامیان امریکا در این مناطق نشان دهنده تمایل ترامپ به خروج غیر مسئولانه از این کشورها است. اما همان طور که پیشتر میچ مک کانل، رهبر جمهوریخواهان در سنای امریکا نیز هشدار داده بود، این اقدام به امنیت این کشورها آسیب رسانده و تمامی کارهایی که در مبارزه با تروریسم شده بود را به نقطه صفر باز می گرداند. این هشدار میچ مک کانل از آن جهت مورد توجه نهاده شد که او وفادارترین فرد به ترامپ محسوب می شد. اما اکنون منتقد سیاست های وی شده است. در همین حال نباید فراموش کرد که خروج امریکا از این کشورها می تواند بایدن را در شروع راه ریاست جمهوری خود، با مسائل امنیتی و گروه های تروریستی که دیگر بار قدرت گرفته اند، روبرو سازد.

یمن نیز نقطه ای دیگر از خاورمیانه است که ترامپ میخواهد، میراثی بدفرجام در آن برای بایدن به جا بگذارد. به گزارش فارن پالیسی، به گفته چند منبع دیپلماتیک امریکایی، دولت ترامپ در حال آماده سازی طرحی است که بر مبنای آن حوثی های یمن را یک سازمان تروریستی اعلام می نماید. این اقدام به کوشش های سازمان ملل برای بازگرداندن صلح به یمن خللی جدی وارد می نماید. از همین رو از زمانی که زمزمه این طرح شنیده شد، نه فقط سازمان ملل بلکه آلمان و سوئد نیز که همسو با سازمان ملل برای جلوگیری از ادامه کشتارهای عربستان در یمن می کوشند، به امریکا بابت چنین اقدامی هشدار داده اند. البته دولت ترامپ از یک سال پیش چنین طرحی را در دست داشت، اما اکنون به آن شتاب بخشیده است تا به این ترتیب در راه بایدن دریمن سنگ اندازی کند. زیرا چنین اقدامی به معنای خارج کردن حل بحران یمن، از ریل کوشش های دیپلماتیک است. یعنی همان چیزی که جو بایدن در کمپین های انتخاباتی خود وعده آن را داده و در سالگرد قتل جمال خاشقجی گفته بود، روابط امریکا با عربستان را مورد ارزیابی قرار می دهد و به حمایت امریکا از ریاض در جنگ یمن انتها می دهد و به جای آن با راهکارهای دیپلماتیک درجهت انتها این جنگ کوشش می نماید.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

hodablog.ir: هدا بلاگ | انجمن گفتگوی سیستم مدیریت محتوای هدا بلاگ

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 11401

به "تله گذاری ترامپ برای بایدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تله گذاری ترامپ برای بایدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید