درخواست دانشجویان انگلیس برای حذف مجسمه سیسیل از دانشگاه

به گزارش سهندبلاگ، دانشجویان دانشگاه آکسفورد هم صدا با گروه های ضد نژادپرستی و حقوق بشری، خواهان برچیده شدن مجسمه سیسیل رودز (رودس)، بازرگان و سیاستمدار انگلیسی قرن نوزدهم، از سردر یکی از دانشکده های این دانشگاه شدند.

درخواست دانشجویان انگلیس برای حذف مجسمه سیسیل از دانشگاه

با ما همراه باشید و با تور ایتالیا از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

دانشجویان معترض می گویند که رودز یک فرد نژادپرست و امپریالیست بود که تندیس او شایستگی نصب در این دانشگاه را ندارد.

مسئولین دانشگاه آکسفورد قرار است در روزهای آینده در باره سرنوشت این مجسمه که روزی به عنوان یکی از قهرمانان ملی شناخته می شد بحث و آنالیز نمایند.

این مجسمه واقع در سر در ساختمان موسوم به رودز دانشگاه، در حالی نصب شده که صورت آن به سمت خیابان اصلی قرار گرفته است.

چهار سال پیش نیز گروه های مدافع حقوق بشری خواهان برچیده شدن مجسمه این سیاستمدار انگلیسی شدند اما مسئولین دانشگاه با آن مخالفت کردند. قطع یاری های اقتصادی خیرین به دانشگاه از جمله دلایل مخالفت در این زمینه عنوان شده است.

دانشجویان معترض می خواهند که مجسمه این رودز به موزه منتقل و زیر آن علت این اقدام شرح داده گردد.

پویش موسوم به رودز باید پایین کشیده گردد با صدور بیانیه ای به سهم اندک سیاهان در مناصب بالادستی دانشگاه آکسفورد اشاره و تصریح نموده است که مسئولین با نژاپرستی سازمان یافته در این مرکز آموزشی مقابله ننموده اند.

اما لویس ریچاردسون معاون رئیس دانشگاه آکسفورد می گوید که پنهان کردن تاریخ انگلیس راستا رسیدن به روشنگری نیست.

این تحولات در حالی صورت می گیرد که معترضان به نژاد پرستی در انگلیس به تاسی از تظاهرات نمایندگان آمریکایی ضمن برپایی راهپیمایی در سراسر این کشور، خواهان حذف مجسمه شخصیت هایی هستند که عنوان نماد نژاپرستی شناخته می شوند.

معترضان دو هفته پیش مجسمه ادوارد کلستون، یکی از برده داران ثروتمند قرن 17 را در شهر بریستول سرنگون نموده و به آب انداختند. پس از آن مجسمه رابرت میلیگان تاجر برده در قرن 18 میلادی از مقابل موزه داکلندز لندن پایین کشیده و به موزه منتقل شد.

صادق خان شهردار لندن دستور داده تا همه مجسمه ها و اسامی خیابان های پایتخت انگلیس بازنگری شوند. وی خواهان برچیده شدن تندیس های مربوط به برده داران شده و گفته، لندن باید با واقعیت تلخ تاریخ برده داری خود روبرو گردد.

تحلیل گران معتقدند، دومینوی واژگونی تندیس سیاستمدارانی که باعث گسترش فقر و نابرابری اجتماعی شده اند، با قتل مرد سیاهپوستی که چند هفته پیش به دست پلیس سفیدپوست آمریکا کشته شد شروع شده است.

جورج فلوید 6 خرداد گذشته در حالی که یک افسر پلیس سفیدپوست آمریکایی زانویش را روی گردن او گذاشته بود، بطور غم انگیزی جان سپرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تظاهرات نمایندگان را عده ای اراذل و تروریست های داخلی خوانده و خواهان حضور گارد ملی و ارتش برای سرکوب اعتراض ها شده است.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس نیز چندی پیش در اظهار نظر مشابهی، تظاهرات ضد نژادپرستی کشورش را اغتشاشاتی نامید که معترضان به آرمان های خود خیانت نموده اند. او در همین حال آمریکا را مهد صلح و آزادی خواند که نزدیک ترین متحد انگلیس به شمار می رود.

در هفته های گذشته ده ها هزار معترض انگلیسی به نشانه مخالفت به نژادپرستی و اعلام همبستگی با مردم آمریکا، در لندن و چند شهر دیگر دست به تظاهرات زده اند. آن ها فهرستی از 60 تندیس متعلق به دوران برده داری در این کشور را برای براندازی تهیه نموده اند.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 5 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 8852

به "درخواست دانشجویان انگلیس برای حذف مجسمه سیسیل از دانشگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست دانشجویان انگلیس برای حذف مجسمه سیسیل از دانشگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید