شورای عالی آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی فعال می گردد

به گزارش خبرنگاران، محمد شریعتمداری در تشریح این خبر اظهار کرد: در جلسه چهارشنبه هیات دولت هم آیین نامه اجرایی قانون نظام جامع آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی تصویب شد.

شورای عالی آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی فعال می گردد

وی گفت: قانون نظام جامع آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی در 24 آبان سال 1396 به تصویب مجلس رسید و توسط رئیس محترم جمهور جهت اجرا ابلاغ شد.

مطابق ماده 11 این قانون سازمان برنامه مکلف شده بود که طی مدت شش ماه آیین نامه اجرایی این قانون را جهت تصویب به هیات دولت تسلیم نماید. فرایند تدوین و تصویب این آیین نامه به دلیل پیچیدگی ها و تخصصی بودن موضوع، ضرورت حصول اجماع بین دستگاهی و شرکاء اجتماعی و ذینفعان قدری زمانبر شد. اما خوشبختانه امروز به تصویب هیات دولت رسید.

وزیر تعاون کار ور فاه اجتماعی در ادامه اضافه کرد: به طور خلاصه این قانون در صدد است هماهنگی لازم بین ذینفعان مختلف حوزه مهارت آموزی کشور را اعم از ارائه دهندگان دنیای آموزش و فعالان دنیای کار و ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضای مهارت و شایستگی های مورد احتیاج نیروی کار را ایجاد کند. به بیان دیگر این قانون در پی ارتقای حکمرانی (سیاستگذاری، تنظیم گری، تسهیل گری و راهبری) آموزش های فنی و حرفه ای و تضمین کیفیت آن در کشور است.

شریعتمداری اظهار کرد: یکی از مسائل جدی آموزش های مهارتی در کشور در سالیان متمادی عدم هماهنگی در سیاستگذاری و راهبری این حوزه و نتیجه آن عدم انطباق آموزش های مهارتی با احتیاجهای بازار کار بوده است. با تصویب این قانون و پیش بینی های اجرا شده در آن شامل تشکیل شورای عالی آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی، تاسیس مراکز ارزشیابی آموزش و سنجش صلاحیت حرفه ای، تشکیل دبیرخانه شورای عالی، انتظار می رود این چالش مزمن حوزه مهارت آموزی کشور درمان گردد. در واقع این قانون محلی برای گفتگوهای بین عرضه کنندگان دولتی و غیردولتی آموزش های مهارتی، انجمن های حرفه ای تخصصی، نظام های صنفی و حرفه ای و خبرگان این حوزه فراهم خواهد نمود.

وزیر رفاه با تاکید بر اینکه: دبیرخانه این شورا در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استقرار می یابد، گفت: ان شاء الله در اولین فرصت جلسه نخست شورای عالی به ریاست معاون محترم اول رئیس جمهور آقای جهانگیری برگزار خواهد شد و رسما فعالیت های موضوع این قانون آغاز می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: بروزرسانی: 23 خرداد 1398 شناسه مطلب: 641

به "شورای عالی آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی فعال می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورای عالی آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی فعال می گردد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید