قهوه پروتئینی چیست و چه فوایدی دارد؟ (به علاوه طرز تهیه آن)

به گزارش سهندبلاگ، احتمالا شنیده اید که می گویند بهترین راه چاره برای مدیریت اشتها و متعادل سازی سطح قند خون این است که یک صبحانه با پروتئین بالا بخورید. اگر شما هم مانند بیشتر بزرگسالان باشید، احتمالا دوست دارید یک یا دو فنجان قهوه هم بنوشید تا انرژی بیشتری به دست آورید. اکنون پرسشی که به میان می آید این است که آیا می توان این دو گزینه را با یکدیگر ترکیب کرد و در واقع آیا چیزی به نام قهوه پروتئینی وجود دارد؟

قهوه پروتئینی چیست و چه فوایدی دارد؟ (به علاوه طرز تهیه آن)

به راستی آیا می توانیم به قهوه خودمان پودر پروتئین اضافه کنیم؟ بله، این کار شدنی است. در حقیقت، قهوه پروتئینی دارای فواید فراوان مشابه ای با قهوه کِتو است که برای کاهش اشتها و ویژگی های چربی سوزی استفاده می شود. قهوه کتو، همان قهوه معمولی است که به آن چربی افزوده شده و گفته می شود مزایای بسکمک برای سلامتی دارد.

در این نوشتار نگاهی به فواید و ضررهای مصرف قهوه پروتئینی، یا حتی پودر پروتئین با طعم قهوه، می اندازیم و همچنین روش تهیه آن را هم بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

قهوه پروتئینی چیست؟

همانگونه که از نامش پیدا است، قهوه پروتئینی یا قهوه پروتئین دار قهوه ای است که به آن پودر پروتئین افزوده شده، یا پودر پروتئینی است که دارای کافئین و طعم قهوه است. اگرچه به سلیقه شخصی شما بستگی دارد، ولی بیشتر مردم ممکن است این قهوه را به شکل یک نوشیدنی سرد که به آن پودر پروتئین افزوده شده، مصرف کنند. زیرا بیشتر پودرهای پروتئین در نوشیدنی های خنک بهتر حل می شوند و ممکن است در نوشیدنی های داغ خوب حل نشده و دانه دانه شوند.

پروتئین یک درشت مغذی است که به افزایش قدرت ماهیچه ها کمک می کند و منجر به رشد آن ها می شود. همچنین بدن برای ریکاوری پس از ورزش به آن نیاز دارد. به همین دلیل، پودرهای پروتئینی میان ورزشکاران و بدن سازان بسیار محبوب هستند. افزون بر این، کسانی که می خواهند وزن اضافه کرده یا توده عضلانی بدن شان را حفظ کنند، از این پودرها و مکمل ها کمک می گیرند.

قهوه به تنهایی دارای پروتئین نیست و نیاز شما را رفع نمی کند، حتی کالری آنچنان بالایی هم ندارد. در هر فنجان قهوه، تنها پنج کیلوکالری انرژی وجود دارد و دیگر خبری از پروتئین، چربی یا کربوهیدرات نیست.

بسکمک از مردم به سراغ قهوه پروتئینی می فرایند و آن را صبح ها یا پیش از تمرین مصرف می کنند تا گرسنگی شان را مهار کنند. اگرچه کافئین ممکن است پس از ورزش آن قدرها هم مفید نباشد، ولی پودر پروتئین پس از جلسه تمرینی می تواند به بهبود ماهیچه ها و سوخت وساز سالم بدن کمک کند.

برخی از مردم هم در درازای روز نوشیدنی های کافئین دار مصرف می کنند تا اشتهای خود را کاهش دهند، ولی این کار دارای عیب هایی هم هست. برای نمونه، کافئین زیادی ممکن است شما را عصبی و مضطرب کند.

فواید افزودن پودر پروتئین به قهوه

خود قهوه به تنهایی، به ویژه قهوه های ارگانیک با کیفیت بالا، دارای فواید چشمگیری برای سلامتی است که از میان آن ها می توان به کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری ها، افزایش سطح انرژی، بالا رفتن انگیزه و بهبود کارکرد و حافظه اشاره کرد. این بدین دلیل است که قهوه کافئین و آنتی اکسیدان بالایی دارد و جدا از فوایدی که گفتیم، می تواند به سوخت وساز و جلوگیری از پیری زودرس هم کمک کند. براساس پژوهش ها، مصرف کم وبیش سه تا چهار فنجان قهوه در روز برای دستیابی به این فواید کافی خواهد بود و ضرری ندارد.

اکنون باید ببینیم چرا افزودن پروتئین به این قهوه می تواند مفید باشد؟ مصرف پروتئین هم دارای فواید فراوانی است و می تواند کارکرد بدنی و حفظ سطح بالای انرژی را تقویت کند و همچنین ترکیب بدن (نسبت ماهیچه ها به چربی و استخوان) را بهبود ببخشد.

شما با افزودن کافئین به پودر پروتئین، یا افزودن پروتئین به نوشیدنی قهوه، به احتمال زیاد تفاوت را متوجه خواهید شد و می بینید که فرآیند ماهیچه سازی آسان تر شکل می گیرد و حین ورزش، قدرت و انگیزه بیشتری در اختیار دارید.

آمیزه پودر پروتئین و قهوه می تواند برخی فواید زیر را در پی داشته باشد:

 • در کنار انجام تمرین های قدرتی که سوخت وساز بدن را بهبود می بخشند، می تواند به ساخت توده عضلانی کمک کند.
 • از ریزش ماهیچه ها و تحلیل آن ها جلوگیری می کند.
 • کارکرد ورزشی را تقویت می کند و جلوی خستگی و درد گرفتن ماهیچه ها را می گیرد.
 • تمرکز ذهنی را افزایش می دهد، حافظه را تقویت کرده و به بهبود سایر کارکردهای شناختی کمک می کند.
 • گرسنگی و میل به غذا را کاهش می دهد. بنابراین، کالریِ مصرفی کاهش پیدا می کند و این موضوع هم کاهش وزن را در پی دارد.
 • دارای آنتی اکسیدان هایی است که از شما در برابر بیماری های سیستم عصبی مانند زوال عقل، آلزایمر و پارکینسون محافظت می کنند.
 • ترشح و تولید هورمون های حال خوب کن مانند دوپامین و سروتونین را که دارای ویژگی های ضدافسردگی هستند، افزایش می دهد.
 • به لطف وجود اسیدهای آمینه و کافئین، رساندن مواد غذایی و اکسیژن به ماهیچه ها را افزایش می دهد و به ریکاوری آن ها هنگام ورزش و پس از آن کمک می کند.
 • به کارکرد درست دستگاه گوارش و سیستم ایمنی بدن کمک می کند.
 • با کاهش فشار خون، بهبود گردش خون، کاهش التهاب، تنظیم حساسیت به انسولین و کاهش سطح کلسترول، به طور چشمگیری سلامت قلب و سوخت وساز بدن را در پی دارد.
 • به لطف قهوه، میزان دریافت ویتامین B1، B2، B3، پتاسیم و منگنز افزایش پیدا می کند.

خطرات و عوارض جانبی

آیا تنها با مصرف ترکیب پروتئین و قهوه می توان وزن کم کرد؟ این کار خطری ندارد؟

اگرچه ممکن است با به کارگیری هرگونه رژیم غذایی که دارای کالری مصرفی پایینی است، بتوانید وزن خود را کاهش دهید، ولی هدف اصلی شما باید داشتن یک رژیم متعادل باشد که منجر به حفظ سلامتی بدن شده و به طور کلی باعث شود احساس خوبی داشته باشید. بدون شک این رژیم می تواند حاوی قهوه و پودر پروتئین هم باشد، ولی اگر همه روز را فقط با خوردن قهوه و پروتئین سپری کنید، قطعا با مسائلی روبه رو خواهید شد. زیرا بدن شما به سایر مواد مغذی ضروری هم نیاز دارد.

اگر کاهش وزن یکی از اهداف مهم شما است، بهترین کار این است که یک رژیم کم کربوهیدرات یا کتوژنیک داشته باشید و در کنار آن از قهوه پروتئینی استفاده کنید. شما با مصرف غذاهای کم کربوهیدرات، بدن خود را مجبور می کنید تا به جای گلوکز، چربی بسوزاند و انرژی اش را تأمین کند.

مصرف پروتئین هنگامی که مصرف کربوهیدرات را کاهش داده اید، راهکاری هوشمندانه برای سیر نگه داشتن بدن و حفظ توده عضلانی است، در حالی که چربی می سوزانید و وزن اضافه خود را هم از دست می دهید.

یادتان باشد بدن برخی از مردم واکنش بدی نسبت به مصرف قهوه یا کافئین نشان می دهد، پس حواس تان باشد مصرف قهوه را به آرامی آغاز کنید و واکنش بدن تان را زیر نظر داشته باشید. افزون بر این، اگر پیشتر سابقه اضطراب، وحشت زدگی، بی خوابی، بازگشت اسید به مری، معده حساس یا بیماری های قلبی داشته اید، حتما حواس تان به میزان کافئین مصرفی خود باشد. زیرا زیاده روی در مصرف قهوه و کافئین می تواند این مسائل و بیماری ها را تشدید کند.

روش تهیه قهوه پروتئینی

برای تهیه قهوه پروتئینی در خانه، یا از پودر پروتئین های حاوی قهوه و کافئین استفاده کنید و آن ها را با آب یا شیر مخلوط کنید، یا می توانید خودتان قهوه دم کنید و به آن پودر پروتئین بیفزایید.

پودر پروتئین های گوناگونی در داروخانه ها و فروشگاه های مکمل بدن سازی پیدا می شوند که وی، کازئین و سویا معروف ترین آن ها هستند. این پروتئین ها به طور کلی از شیر، سفیده تخم مرغ، گوشت، برنج، نخود، گندم سیاه، شاهدانه یا سویا به دست می آیند و هر کدام دارای ویژگی های متفاوتی هستند.

به طور کلی، مصرف این پودرها به گوشت خوار یا گیاه خوار بودن شما بستگی دارد. ولی تا جای ممکن باید تلاش کنید پروتئین های باکیفیت را بخرید و مطمئن شوید که عناصر تشکیل دهنده آن ها دستکاری شده ژنتیکی نباشند. همچنین حواس تان به قند موجود در آن ها هم باشد و مکملی را بخرید که کمترین میزان شکر را دارا است.

چند نکته برای تهیه و مصرف قهوه پروتئینی

 • بیشتر مردم با مخلوط کردن پودر پروتئین و نوشیدنی های داغ یا سرد، بهترین نتیجه را می گیرند. این موضوع به سلیقه خودتان بستگی دارد. ولی یادتان باشد مایعات داغ منجر به کف کردن پودر می شوند.
 • برخی از پودرهای پروتئین به خوبی در قهوه داغ حل نمی شوند و بافت ناخوشایندی به خود می گیرند. بنابراین، یا آن ها را در قهوه سرد مخلوط کنید، یا گونه های مختلف مکمل ها را امتحان کنید تا ببینید کدام یک برای حل شدن در قهوه داغ مناسب تر است.
 • اگر برای کاهش وزن خود تلاش می کنید، از افزودن زیادی شکر، خامه یا شیر خودداری کنید. همچنین حواس تان باشد پودر پروتئینی را بخرید که دارای شکر و قند کمی است.
 • بهترین کار این است که قهوه پروتئینی را کم وبیش نیم تا یک ساعت پیش از ورزش و یک ساعت پس از ورزش مصرف کنید.

سخن پایانی

قهوه پروتئینی یا قهوه پروتئین دار، با ترکیب کردن قهوه و پودرهای پروتئینی به دست می آید و همچنین می توانید به جای آن از مکمل های پروتئینی که حاوی قهوه یا کافئین هستند، استفاده کنید. بسکمک از مردم به سراغ این نوشیدنی می فرایند و آن را صبح ها یا پیش از تمرین مصرف می کنند تا گرسنگی شان را مهار کنند. این کار می تواند به بهبود ماهیچه ها و سوخت وساز سالم بدن پس از ورزش کمک کند.

به طور کلی، قهوه پروتئینی دارای فواید فراوانی است که از میان آن ها می توان به ساخت توده عضلانی، جلوگیری از ریزش ماهیچه ها، جلوگیری از خستگی و درد گرفتن ماهیچه ها، کاهش میل به غذا و گرسنگی، محافظت در برابر بیماری هایی مانند زوال عقل، آلزایمر و پارکینسون، مبارزه با افسردگی، و بهبود سلامت دستگاه گوارش، سیستم ایمنی بدن و قلب اشاره کرد.

شما می توانید این نوشیدنی را به آسانی در خانه تهیه کنید و از مزایای آن بهره مند شود. با وجود این، حواس تان باشد از قهوه و پودرهای پروتئین باکیفیت استفاده کنید و حواس تان هم به واکنش بدن تان نسبت به این خوردنی باشد. زیرا ممکن است برخی از مردم با قهوه و مکمل های بدن سازی سازگار نباشند و دچار مسائلی شوند. همچنین اگر در گذشته سابقه اضطراب، وحشت زدگی، بی خوابی، بازگشت اسید به مری، معده حساس یا بیماری های قلبی داشته اید، پیش از مصرف قهوه به یک پزشک مراجعه کنید و دیدگاه او را بپرسید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه رفع مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: Dr. Axe

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

pariha.com: پریها: مجله اخبار، سرگرمی، ورزش، فال، پزشکی، سینما، هنر، گردشگری

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 14980

به "قهوه پروتئینی چیست و چه فوایدی دارد؟ (به علاوه طرز تهیه آن)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قهوه پروتئینی چیست و چه فوایدی دارد؟ (به علاوه طرز تهیه آن)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید