مرمت 3 خانه تاریخی گذر سنگ سیاه شیراز

به گزارش سهندبلاگ، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس از پیشرفت مرمتی سه خانه تاریخی در گذر سنگ سیاه واقع در بافت تاریخی فرهنگی شیراز اطلاع داد.

مرمت 3 خانه تاریخی گذر سنگ سیاه شیراز

به گزارش سهندبلاگ به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، سنگ سیاه یکی از محله های قدیم شیراز است که آثار و اماکن تاریخی بسیاری در این منطقه وجود دارد. این گذر در بافت تاریخی- فرهنگی شیراز واقع شده است که طی سالهای اخیر از نظر مرمتی و سرمایه گذاری مورد توجه قرار گرفته است.

مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس با بیان مرمت 3 خانه تاریخی در گذر سنگ سیاه گفت: خانه های محمدی نژاد و احمدزاده، تصمیم حقیقی و علمدار این 3 بنای مرمتی هستند که مرمت آنها همچنان ادامه دارد.

مدیر کل میراث فرهنگی فارس ادامه داد: خانه محمدی نژاد و احمدزاده که مالک شخصی دارد و به ثبت میراث فرهنگی رسیده است با اعتبار 300میلیون ریالی و برای نخستین بار مرمت می گردد که این بودجه تنها برای پشت بام و شیرسرای یکی از ضلع های بنا در نظر گرفته شده است و حدود 15 روز دیگر مرمت آن به اتمام خواهد رسید.

او همچنین با اعلام در نظر دریافت همین میزان اعتبار مشابه برای مرمت خانه تصمیم حقیقی مطرح نمود: این خانه قبلا توسط مالک به صورت غیر اصولی مرمت شده بود که مالک جدید آن تقاضای مرمت اصولی این بنا توسط میراث فرهنگی استان نمود و در بخش ازاره های سنگی، نماهای آسیب دیده حیاط و اورسی ها با پیشرفت فیزیکی 40 درصدی دردست مرمت است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان از اختصاص اعتبار 500 میلیون ریالی برای مرمت خانه عملدار در گذر سنگ سیاه نیز اطلاع داد و افزود: مرمت این خانه برای نخستین بار صورت می گیرد و تا کنون پشت بام و شیرسرای آن و اجرای مجدد پشت بام به اتمام رسیده است و در دیگر قسمتها دارای پیشرفت فیزیکی 40 درصدی است.

او اکثر خانه های تاریخی بافت را نیازمند مرمت و احیا دانست و خاطر نشان کرد: بافت تاریخی مرکز پویای گردشگری شهر است که با مرمت، احیا و تغییر کاربری بناهای آن به موزه و یا تأسیسات گردشگری، می توان توجه سرمایه گذارن به بافت تاریخی را جلب و امنیت و رشد گردشگری را در بافت گسترش داد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 27 شهریور 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 3202

به "مرمت 3 خانه تاریخی گذر سنگ سیاه شیراز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرمت 3 خانه تاریخی گذر سنگ سیاه شیراز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید