موج جدید استارتاپ های یونیکورن در راهند

به گزارش سهندبلاگ، مطابق تحقیقی که مؤسسه تحقیقاتی CB Insights برای نیویورک تایمز انجام داده است، به نظر می رسد استارتاپ های بعدی که در عرصه کسب وکارهای یونیکورن قدم می گذارند، بیشتر بر حوزه نرم افزار و صنایع خاص تری مانند مزارع، بانک ها و علوم زیستی تمرکز دارند

موج جدید استارتاپ های یونیکورن در راهند

شاید بتوان استارتاپ هایی مانند اوبر و Airbnb را به عنوان نسل اولیه کسب وکارهای حوزه فناوری قلمداد کرد که خیلی زود به ارزش یک میلیارد دلار دست یافته و در مقام شرکت های یونیکورن قرار گرفتند، اما در حال حاضر به نظر می رسد نسل جدیدی از این یونیکورن ها در حال شکل گیری هستند که با همتایان قبلی خود تفاوت های زیادی خواهند داشت.

استارتاپ های حوزه فناوری که به صندلی یونیکورنی دست یافته اند، به حد کافی پیر شده اند و بنابراین لزوم شکل گیری نوع جدیدی از این کسب وکارها ضروری به نظر می رسد.

استارتاپ های یونیکورن فعلی دنیا بیشتر ناشی از گسترش تلفن های هوشمند و رایانش ابری هستند و در حوزه هایی مثل حمل ونقل و تحویل غذا فعالیت می نمایند، اما آیا با وجود یونیکورن هایی مانند اوبر که به ارزشی بالغ بر 100 میلیارد دلار رسیده اند، می توان کماکان همان شاخه های قبلی تکنولوژی را برای تک شاخ شدن پیمود یا اینکه زمان برجسته شدن حوزه های جدیدتری فرا رسیده است؟

مطابق تحقیقی که مؤسسه تحقیقاتی CB Insights برای نیویورک تایمز انجام داده است، به نظر می رسد استارتاپ های بعدی که در عرصه کسب وکارهای یونیکورن قدم می گذارند، بیشتر بر حوزه نرم افزار و صنایع خاص تری مانند مزارع، بانک ها و علوم زیستی تمرکز دارند. شاید استارتاپ های مبتنی بر نرم افزار کسل نماینده به نظر برسند، اما واقعیت این است که این استارتاپ ها به سرعت در حال رشد هستند، زیرا بسیاری از صنایع مانند کشاورزی، به منظور تطبیق با عصر فناوری، به دنبال نرم افزارهای کاربردی بیشتری برای خود هستند. بر همین اساس، در ادامه 3 استارتاپ مطرح در زمینه علوم زیستی، کشاورزی و اقتصاد گیگ را معرفی می کنیم. این 3 مورد، نمونه ای از دیگر کسب وکارهای این حوزه به شمار می فرایند که یا در ردیف استارتاپ های یونیکورن قرار گرفته اند، یا پتانسیل بالایی برای کسب این موقعیت دارند.

پتانسیل Benchling برای یونیکورن شدن در علوم زیستی

استارتاپ Benchling از آن دست کسب وکارهایی است که با هدف استفاده از فناوری های نوین در علوم زیستی ایجاد شده است. این کمپانی که در سال 2012 در سانفرانسیسکو راه اندازی شد، به وسیله ایجاد ابزار نرم افزاری مبتنی بر ابر، به کاربرد فرایند دیجیتال در علوم زیستی و آزمایشگاهی توجه نشان می دهد. بنیانگذار این استارتاپ، Sajith

Wickramasekara، هدف خود را از راه اندازی آن، کاربرد فناوری های نوین در بخش آزمایشگاه ها و علوم زیستی می داند؛ چراکه در زمان دانشجویی در مؤسسه فناوری ماساچوست از ابزارهای منسوخ فناوری در آزمایشگاه های زیست شناسی مولکولی استفاده می کردند و این فرایند باعث ناامیدی و دلسردی او شده بود. می بینیم که استارتاپ مذکور به جای فعالیت در بخش خدمات دیجیتال که به وفور در بازار کسب وکارهای نوین یافت می شوند، تمرکز خود را روی یک احتیاج تخصصی گذاشت. به این صورت که اقدام به تهیه نرم افزاری کرد که به دانشمندان آزمایشگاه ها اجازه می داد دفاتر یادداشت کاغذی خود را با پفراینده های قابل جستجو در فضای ابری جایگزین نمایند. به گفته بنیانگذار این استارتاپ، این رویکرد باعث می شد که همکاران بتوانند به راحتی از سوابق همکاری با یکدیگر استفاده نمایند، ضمن اینکه پژوهشگران جوان نیز به طور فزاینده ای متقاضی چنین ابزارهایی بودند.

به همین دلیل مدیر ارشد بازاریابی این استارتاپ، Kaiser Mulla-Feroze، به نکته جالبی اشاره می نماید. به نظر او حوزه نرم افزار به بخش های مختلف اقتصاد دست یافته و کسب وکار های متفاوتی را ایجاد نموده است، اما در زمینه علم هنوز ورود چندان زیادی نداشته است. با توجه به گفته این مدیر بازاریابی، می توان به این نکته پی برد که بسیاری از استارتاپ های یونیکورن کنونی و آینده، بیش از آنکه بر خدمات مالی متمرکز باشند، در حوزه کاربرد فناوری در علوم فعالیت خواهند کرد.

گفتنی است که امروز بیش از 140 هزار دانشمند از نرم افزار Benchling استفاده می نمایند، فرایند درآمد شرکت نیز به این صورت است که شرکت های کوچک برای بهره مندی از این نرم افزار، سالانه 15 هزار دلار هزینه می نمایند و مشتریان عظیم تر که طبعا از ویژگی های پیشرفته تری استفاده خواهند کرد، سالانه میلیون ها دلار پرداخت می نمایند. این استارتاپ نزدیک به 30 میلیون دلار جذب بودجه داشته و طبق آمار ارائه شده از سوی مدیران آن، در سال 2018 میزان درآمد و تعداد مشتریان خود را 3برابر نموده است.

FBN ؛ یک یونیکورن آینده در صنعت کشاورزی

استارتاپ Farmers Business Network که به صورت اختصاری FBN شناخته می گردد، همانگونه که از نام آن نیز پیداست، یک شبکه تجاری بین کشاورزان است که در سال2014 در کالیفرنیا راه اندازی شده است. این کسب وکار نیز از آن دست استارتاپ هایی است که با هدف گسترش فناوری در حوزه های کمتر شناخته شده، شکل گرفته است و در قالب یک پلتفرم تجارت الکترونیک، خدمات نرم افزاری را به کشاورزان ارائه می دهد. کشاورزان می توانند به صورت سالانه، حساب خود را در این پلتفرم به مبلغ 700 دلار شارژ نموده و از داده های مربوط به مزارع، خرید لوازم و فروش محصولات زراعی که این استارتاپ ارائه می دهد، استفاده نمایند. به گفته Charles Baron، هم بنیانگذار این شرکت، آنها 7700 مزرعه را به عنوان مشتری خود در نظر گرفته اند و نزدیک به 200 میلیون دلار نیز جذب سرمایه داشته اند. به زعم بنیانگذار این استارتاپ، تا 10 سال پیش، یعنی پیش از گسترش فناوری رایانش ابری و دیجیتالی شدن فرایندهای کشاورزی، راه اندازی شرکتی مانند FBN امکان پذیر نبود؛ اما در حال حاضر، با توجه به گسترش فناوری های نوین، می توان خدمات مبتنی بر دیجیتال را به کشاورزان ارائه داد. به گفته دست اندرکاران این شرکت، صنعت کشاورزی در حال گذر از یک انقلاب دیجیتال است و طبیعتا استارتاپ هایی که در این راه گام بردارند، پتانسیل یونیکورن شدن در حوزه کشاورزی مبتنی بر نرم افزار را خواهند داشت.

Checkr؛ نمونه ای از نسل جدید اقتصاد گیگ

ظهور استارتاپ هایی مانند اوبر و ایربی ان بی راه را برای هموار کردن مفهوم اقتصاد گیگ هموار کردند. این مفهوم که با موج جدید استارتاپ های دنیا بیشتر نمود پیدا کرد، امکان داشتن مشاغل کوتاه مدت، موقتی و انعطاف پذیر را بیشتر نموده است؛ به طوری که راننده ای که برای یک آژانس تاکسیرانی کار می نماید، می تواند برای شرکتی مانند اوبر نیز کار کند.

در این میان، بعضی از استارتاپ ها با ایده اقتصاد گیگ روی کار آمدند که به نظر می رسد می توانند رهبران آینده استارتاپ های یونیکورن دنیا باشند. در اینجا یک نمونه از این استارتاپ ها را معرفی می کنیم که تمرکز عمده آنها بر ایجاد مشاغل موقت و متعدد برای کارمندان است.

استارتاپ Checkr در سال 2014 راه اندازی شد. بنیانگذاران این کسب وکار، Daniel Yanisse و Jonathan Perichon هر دو مهندس نرم فزار بودند. ایده ای که این دو مؤسس برای استارتاپ خود داشتند، تسریع بخشیدن به مفهوم دلیوری بود. بر همین اساس نیز به جای راه اندازی یک شرکت حمل ونقل مستقل، کار خود را با همکاری چند کمپانی مطرح در این حوزه ادامه دادند. در حال حاضر این استارتاپ همزمان با اوبر، لیفت و Instacart که در زمینه خرید خوار بار فعالیت می نماید، همکاری می نماید. به نظر می رسد استارتاپ هایی مانند نمونه مذکور که در زمینه اقتصاد گیگ و همکاری های چندجانبه فعالیت می نمایند، می توانند آینده روشنی را برای خود ترسیم نموده و خیلی زود در ردیف کسب وکارهای بیش از یک میلیارد دلار قرار بگیرند. نکته مهم این است که موج جدید استارتاپ ها در راه هستند؛ موجی که هدف آن، تنها ارائه خدمات مبتنی بر فناوری نخواهد بود، بلکه با ورود به حوزه های تخصصی تر فعالیت خود را پی خواهد گرفت و حتی در صورت فعالیت در زمینه خدمات شناخته شده تر نیز مانند Checkr از فرایند اقتصاد گیگ استفاده نموده و همکاری های چندجانبه را در دستور کار خود قرار می دهد.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

hodablog.ir: هدا بلاگ | انجمن گفتگوی سیستم مدیریت محتوای هدا بلاگ

منبع: مجله شنبه
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 8518

به "موج جدید استارتاپ های یونیکورن در راهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موج جدید استارتاپ های یونیکورن در راهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید