نصب پلاک خانه های تاریخی بر سر در 23 خانه تاریخی مشهد

معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد از نصب پلاک خانه های تاریخی بر سر در 23 خانه تاریخی در مشهد اطلاع داد.

نصب پلاک خانه های تاریخی بر سر در 23 خانه تاریخی مشهد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، نرگس شالچیان در مراسم رونمایی از پلاک خانه های تاریخی ویژه خانه تاریخی اکبرزاده که در خیابان بهجت واقع شده است، گفت: پلاک کوبی مشابه برای 23 پلاک در سطح شهر مشهد طراحی شده و به مرور نصب خواهد شد و چنانچه کاربری هایی برای خانه های تاریخی تعریف گردد، می توان از آنها به عنوان پهنه های خلاق گردشگری یاد کرد.

وی در ادامه اضافه کرد: انتخابی که در این کوچه باریک صورت گرفت، به دلیل زیبایی سر در بنا بود و در عین حال کوشش شد به صورت نمادین وضعیت تنگناهای خانه های تاریخی بار دیگر گوشزد گردد. اینکه این میراث ارزشمند در چه وضعیتی قرار گرفته است و باید فکری به حال آنها گردد.

معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد با اشاره به اینکه کمیته کاربری بخشی در شهرداری فعال است، اظهار داشت: این کمیته کاربری هایی برای خانه های تاریخی تعریف می نماید و آنها که تمایل به تعریف کاربری برای خانه های تاریخی خود دارند، می توانند درخواست های خود را به این کمیته عرضه نمایند.

شالچیان بیان کرد: شهرداری مشهد مجوزهای لازم را برای این درخواست ها به صورت رایگان ارائه می نماید. بدین معنا که مجوز برای مستحدثاتی که مورد احتیاج است با نگاه اغماضی، با شرایط خاص و صرفاً برای خانه های تاریخی صادر می گردد و پروانه رایگان برای کاربری بخشی به این خانه ها ارائه می گردد.

وی با تاکید بر اینکه عزم و اراده ملی و مشارکت همگانی برای نگهداری خانه های تاریخی طلب می گردد، گفت: یکی از اهداف مدنظر در معرفی پلاک ها آن است که همسایه های مجاور پلاک، مشهدی ها و زائران زمانی که از این محل عبور می نمایند، نگاه بافت فرسوده و از کار افتاده به بناهایی از این دست نداشته باشند. بلکه اهمیت و ارزش این خانه ها به چشم بیاید و در نگاه مخاطب میراث تاریخی شهر محسوب شوند.

معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد اضافه کرد: پلاک خانه های تاریخی به دو زبان فارسی و انگلیسی طراحی شده و (Q.R) کد روی پلاک امکان اسکن و ارائه اطلاعات را فراهم می آورد.

شالچیان ابراز امیدواری کرد: با یاری همدیگر کاربری هایی برای این خانه ها تعریف گردد و از این ظرفیت برای توسعه گردشگری در مشهد استفاده گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 15 مرداد 1398 شناسه مطلب: 2087

به "نصب پلاک خانه های تاریخی بر سر در 23 خانه تاریخی مشهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نصب پلاک خانه های تاریخی بر سر در 23 خانه تاریخی مشهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید