نوبخت: منابع محدود جاری صرف ترمیم کاهش قدرت خرید مردم خواهد شد

به گزارش سهندبلاگ، خبرنگاران/خراسان رضوی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: سیاست ما در شرایط کنونی این است که حداقل در برنامه ریزی ها به گونه ای عمل شود که بخشی از محدودیت ها را جبران کنیم. بر این اساس قرار است منابع محدود به رقم هایی اختصاص یابد که به سفره زندگی کارکنان مرتبط است و کاهش قدرت خرید مردم را ترمیم می کند.

نوبخت: منابع محدود جاری صرف ترمیم کاهش قدرت خرید مردم خواهد شد

به گزارش خبرنگاران، محمدباقر نوبخت امشب(شنبه) در جلسه شورای برنامه ریزی استان خراسان رضوی افزود: به همین جهت سال جاری 20 و سال آینده 15 درصد افزایش پرداخت حقوق پرسنلی خواهیم داشت.

معاون رئیس جمهور شرح داد: امروز کلنگ زنی 2000 واحد مسکونی در حاشیه شهر مشهد و همچنین 8000 واحد دیگر برای روستاهای استان صورت گرفت که بر اساس رویه سازمان برنامه و بودجه و بنیاد مسکن، احداث این مساکن را در شورای برنامه ریزی هر استان از طریق مبادله تفاهم نامه پیگیری می کنیم که به عنوان مصوبه شورای برنامه ریزی آن استان تلقی می شود.

خیلی ها باور نمی کنند که ما در چه عسرتی از نظر فشارهای جهانی قرار داریم

وی ادامه داد: این دومین سالی است که کشور تحریمی بزرگ و جدی را پشت سر می گذارد. جدی بودن تحریم یعنی نقطه مقابل آن شوخی است؛ به این معنا که خیلی ها باور نمی کنند که ما در چه عسرتی از نظر فشارهای جهانی قرار داریم. اداره کشور در این شرایط نیازمند همراهی و همدلی متناسبی از سوی مدیران دست اندرکار است. آنچه پیش بینی می شود، این است که سال آینده هم این تحریم ادامه خواهد داشت. این تحریم نقطه مولد اقتصاد نفتی ما را تحت هدف قرار داده و غیر از ممنوعیت صادرات نفت، هر نوع مبادله ارزی را نیز با همین مساله روبرو کرده است.

نوبخت گفت: متاسفانه به رغم یک جانبه بودن تحریم ها، همه کشورها، از دوست و دشمن، خود را موظف می دانند که این تحریم یک جانبه را حتما رعایت کنند. با این تحریم بخش قابل توجهی از منابع ارزی و ریالی ما از چرخه اقتصاد خارج شده است.

وی با بیان این که از دیگر سو، مطالبات موجود در کشور معطوف به تحریم و تاویل درآمدهای ما نیست، گفت: پیش بینی می شود ازذمبلغ 153 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده بیش از 45 تا 50 هزار میلیارد تومان قابل تحقق نیست و تحریم ها تاثیر خود را روی رقم دوم درآمدی ما، یعنی مالیات نیز خواهد گذاشت. این محدودیت منابع، جدی است ولی مصارف ما به هیچ وجه محدودکننده ای متناسب با درآمدها نداشته است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: 4 قلم در مصارف ما وجود دارد که نمی توان از کنار آن گذشت. نخستین قلم امور رفاهی و اجتماعی مانند بودجه کمیته امداد امام(ره)، بهزیستی، تامین اجتماعی و... است. این بودجه را نمی توان پرداخت نکرد و الان بازنشستگان ما دنبال همسان سازی حقوق خویش هستند. دومین مساله که بزرگ ترین پرداخت ما را شامل می شود، پول آموزش و پژوهش است. آیا می شود به فرهنگیان که منتظر طرح رتبه بندی و ترمیم حقوق شان هستند، منابع اختصاص نداد؟ این پرداختی ها باید حداقل به اندازه نرخ تورم افزایش یابد. سومین پرداختی ما، حقوق و دستمزد نیروهای مسلح است. هنوز به رغم اختصاص بخش قابل توجهی از منابع، نیروهای مسلح معتقدند که شرایط جغرافیای منطقه طوری است که نمی توان آنان را مغفول گذاشت و این، سخن درستی هم است. چهارمین قلم نیز بودجه سلامت و درمان است.

تخصیص رقم بی سابقه 39 هزار و 500 میلیارد تومان به طرح های عمرانی

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به سیاست بودجه بندی دولت برای طرح های عمرانی گفت: اشتغال ما در 2 بخش واحدهای تولیدی بخش خصوصی و طرح های عمرانی دولت معطوف است که برای طرح های عمرانی از خزانه و اسناد اعتباری استفاده می کنیم. لازم است برای طرح های عمرانی پول بگذاریم که هم بشود سطح اشتغال را حفظ کرد و هم طرح هایی که هزاران میلیارد تومان صرف راه اندازی آن شده و هنوز نیاز به تخصیص اعتبار دارند، تکمیل شوند. به همین دلیل 39 هزار و 500 میلیارد تومان که در تاریخ کشور بی سابقه است، برای طرح های عمرانی به صورت هدفمند پرداخت شده است. در این پرداخت طرح هایی مورد نظر ما بوده که بتواند به اتمام برسد. به عنوان نمونه ماه آینده قطعه اول آزادراه تهران - شمال به بهره برداری می رسد که 20 سال پروژه آن به طول انجامیده است. ماه پیش نیز راه آهن میانه - بستان آباد به طول 132 کیلومتر افتتاح شد.

وی شرح داد: سیاست ما این است که پول کم را در بخش جاری به حقوق ها و دستمزدها بدهیم و بودجه های عمرانی را نیز به طرح هایی که افتتاح و اتمام می شوند، اختصاص دهیم.

هر 10 روز یک پرداخت به جامعه داریم

معاون رئیس جمهور با بیان این که این سومین سال متوالی است که بودجه سال آینده را با این شرایط کشور که در یک جنگ تمام عیار مالی است، آماده می کنیم، شرح داد: با همه این ها خود را برای سال آینده آماده کرده ایم. آیا با این شرایط یک روز حقوق کسی به تاخیر افتاد؟ یارانه ها دچار تاخیر شد؟ این مانند چراغی است که روشن است و کسی احساسی نسبت به روشنایی آن ندارد. اگر پرداخت های دستمزد و یارانه به وقت نباشد، این مساله می تواند منجر به سختی ها و اعتراضاتی شود. باید درک کنیم مردم در چه شرایطی هستند. ما سیستمی ایجاد کرده ایم که هر 10 روز یک پرداخت داریم و بر همین اساس طی 3 روز آینده 2400 میلیارد تومان پرداخت به جامعه خواهیم داشت و تا قبل از روز 30 ماه نیز حقوق کارمندان را پرداخت خواهیم کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار کرد: در کنار این، تلاش شد غیر از زیرساخت ها به مناطق محروم توجه ویژه ای نیز صورت گیرد که در این راستا در روستاها برای محرومان خانه ساخته و از طریق مکانیزم تبصره 18 اشتغال ایجاد خواهد شد.

بهره برداری از 1000 واحد مسکن روستایی و حاشیه شهر مشهد تا دی سال آینده

وی ادامه داد: خراسان جنوبی یکی از نمونه های این تصمیم بود که سال گذشته توافق شد 10 هزار واحد در آن استان احداث شود و تا خاتمه سال جاری همه آن به نتیجه می رسد. اعلام کرده ایم هر کس از روستاییان که به شهر آمده، به روستا بازشود، برای او نیز خانه ایجاد می کنیم. استان خراسان رضوی نیز استان ویژه ای است و به همین جهت ساخت 8000 واحد مسکونی در سطح روستاهای آن برای روستاییان ناتوان مورد توافق قرار گرفت و 2000 واحد نیز به جهت شرایط خاص و تقریبا استثنایی اطراف شهر مشهد، به اطراف آن اختصاص یافته است که ان شاءالله تا دی سال آینده به بهره برداری می رسد.

نوبخت گفت: آثار این تصمیمات در اشتغال دیده می شود. 110 رشته شغلی به ساختمان مرتبط است. همین پروژه 10 هزار واحدی در استان خراسان جنوبی 5 واحد درصد نرخ بیکاری را تغییر داد. پیام بیرونی این مساله این است که به رغم همه فشارها ملت زندگی عادی خود را دارد که ان شاءالله از این گردنه با صلابت عبور کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه شرح داد: غیر از این نیز تصمیم داریم برای سال آینده 15 هزار و 550 میلیارد تومان برای کاهش فقر مطلق به نیازمندان پرداخت شود. برای کاهش فشار هزینه بر مردم 5200 میلیارد تومان نیز برای اجرای طرح تحول سلامت اختصاص خواهد یافت. دولت مصمم است برای کاهش فشار مالی بر مردم کالاهای اساسی که حدود 10 میلیارد و 500 میلیون دلار قیمت دارد، با نرخ 4200 تومان در اختیار مردم قرار دهد.

وی افزود: برای بهبود وضع اشتغال برنامه ای برای حدود 988 هزار فرصت شغلی داریم که در تبصره 18 بودجه دیده شده است. همچنین برای ادامه اشتغال بخشی از نیروی انسانی ما که در طرح های عمرانی شاغل هستند، 70 هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی در نظر گرفته شده که این اعتبار معادل افتتاح 30 طرح آبرسانی و سد است. همچنین 1240 کیلومتر راه آهن جدید در مراحل نهایی خود است که برای سال آینده کامل و تحویل خواهد شد و برای آزادراه ها، بزرگراه ها و راه های روستایی نیز اعتباراتی در نظر گرفته شده است.

معاون رئیس جمهور با بیان این که تلاش ما این است که با منابع محدود پرداخت ها به کارکنان به صورت منظم دنبال شود، گفت: همچنین سعی می کنیم طرح های عمرانی نیز استمرار خود را حفظ کنند. کسانی که این تحریم را به ما تحمیل کرده اند، بدانند با این شرایط که به مردم سخت خواهد گذشت ولی تلاش می کنیم جریان مالی به صورت پویا دنبال شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص طرح احداث 10 هزار مسکن در استان خراسان رضوی اظهار کرد: با توجه به طرحی که برای ایجاد مسکن روستایی برای افراد کم درآمد در روستاها در دست اقدام داریم، طی یک همکاری با بنیاد مسکن ساخت تعدادی واحد مسکونی در استان ها آغاز شده که برای استان خراسان رضوی نیز 8000 واحد مسکونی در روستاها و 2000 واحد مسکونی در حاشیه شهر مشهد بین ما(سازمان برنامه و بودجه)، بنیاد مسکن و استاندرای خراسان رضوی در نظر گرفته شد. بر این اساس توافق شد که تا یک سال آینده 10 هزار واحد مسکونی به بهره برداری رسد. این توافق نامه حاکی از این است که با پشتیبانی مالی سازمان برنامه و بودجه و همکاری استانداری و بنیاد مسکن، شاهد بهره برداری و استفاده از این واحدها در کمتر از یک سال آینده خواهیم بود.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

hodablog.ir: هدا بلاگ | انجمن گفتگوی سیستم مدیریت محتوای هدا بلاگ

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 6205

به "نوبخت: منابع محدود جاری صرف ترمیم کاهش قدرت خرید مردم خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوبخت: منابع محدود جاری صرف ترمیم کاهش قدرت خرید مردم خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید