چین: صلح افغانستان در چارچوب قانون اساسی و نظام جمهوری امکانپذیر است

به گزارش سهندبلاگ، وزیر امور خارجه چین ضمن حمایت از مذاکرات صلح افغانستان اظهارداشت که صلح این کشور باید فراگیر باشد و در چارچوب قانون اساسی و نظامی جمهوری امکانپذیر خواهد شد.

چین: صلح افغانستان در چارچوب قانون اساسی و نظام جمهوری امکانپذیر است

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، وزارت خارجه افغانستان در بیانیه های جداگانه گفت که وزرای امور خارجه چین و هند با حمایت از مواضع دولت افغانستان در مذاکرات صلح با طالبان، بر حفظ نظام جمهوری در این کشور تاکید کرده اند.

بر اساس این بیانیه، حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان با وانگ ایی وزیر امور خارجه چین و جی شنکر وزیر امور خارجه هند تلفنی گفت وگو کرده است.

وزارت امور خارجه افغانستان گفت که در این گفت وگوها درباره آغاز فرایند مذاکرات صلح با طالبان، ایجاد اجماع منطقه ای، کاهش خشونت ها، آتش بس و آزادی زندانیان طالبان تبادل نظر شده است.

وانگ ایی وزیر امور خارجه چین اظهارداشت که صلح در افغانستان باید پایدار، فراگیر و مانع بروز جنگ های آینده باشد و این صلح تنها در چهارچوب قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی امکانپذیر می باشد.

همچنین جی شنکر وزیر امور خارجه هند گفته است که کشورش از مواضع دولت افغانستان در مذاکره با طالبان و حفظ نظام جمهوری و دستاوردهای دو دهه اخیر حمایت می کند.

به گزارش صدای آمریکا، افغانستان در حالی برای همکاری کشورهای منطقه در فرایند مذاکرات صلح با طالبان تلاش می کند که هنوز زمان دقیق این مذاکرات در قطر تعیین نیست.

چین به عنوان یکی از کشورهای اثرگذار در منطقه می تواند نقش اساسی در فرایند صلح افغانستان ایفا کند اما پکن تا کنون از موضع گیری صریح در این جریان خودداری کرده است.

این در حالی است که مقامات افغان بارها از دولت چین خواسته اند تا به پاکستان برای ایفای نقش صادقانه در فرایند صلح افغانستان فشار وارد کند.

از سوی دیگر، برخی کارشناسان همکاری دهلی و پکن در افغانستان در حالی که پاکستان به عنوان متحد مهم کشور چین محسوب می شود و به صراحت مخالفت خود را با هرگونه نفوذ دهلی نو در افغانستان بارها اعلام کرده حاوی این پیام است که چین نه تنها نقش هند در افغانستان را مآغاز دانسته بلکه از آن حمایت می کند.

.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

hodablog.ir: هدا بلاگ | انجمن گفتگوی سیستم مدیریت محتوای هدا بلاگ

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 10132

به "چین: صلح افغانستان در چارچوب قانون اساسی و نظام جمهوری امکانپذیر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین: صلح افغانستان در چارچوب قانون اساسی و نظام جمهوری امکانپذیر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید