کدام تصمیم های بورسی تعلیق شدند؟

به گزارش سهندبلاگ، تغییر رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار باعث به تعلیق درآمدن بعضی تصمیمات هیات مدیره این سازمان شد و تعیین نیست آیا این تصمیمات به طور کامل لغو خواهند شد یا امکان اجرای مجدد آن ها باز هم وجود دارد.

کدام تصمیم های بورسی تعلیق شدند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، بازخوانی پرونده بازار سرمایه در دو ماه اخیر، از تصمیماتی حکایت دارد که ناگهانی گرفته و حتی قبل از این که یک روز اجرایی گردد، لغو شد؛ البته از میان این تصمیمات، افزایش حجم مبنا در بورس اجرایی شد اما کاهش دامنه نوسان از 5 به 2 درصد به مرحله اجرا نرسید و در حالی که 14 اسفند 98 سازمان بورس و اوراق بهادار و همچنین شرکت فرابورس در اطلاعیه ای گفتند دامنه نوسان قیمت در کلیه نمادهای معاملاتی در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران از روز شنبه (17 اسفند 98) به 2 درصد کاهش پیدا می نماید، فرهاد دژپسند، وزیر امور مالی و دارایی، در روز 16 اسفند دستور منتفی شدن تصمیم مذکور را صادر کرد.

در نهایت تصمیم گیری در مورد کاهش دامنه نوسان در جلسه 20 فروردین 98 شورای عالی بورس مورد آنالیز نهاده شد و در نهایت دامنه نوسان همان پنج درصد باقی ماند.

  • گره سرنوشت تغییرات قیمتی 20 و 50 درصدی با تغییر رئیس

پس از آن و در تاریخ 20 فررودین 98 شاهد اطلاعیه سازمان بورس تحت عنوان اصلاح ریزساختارهای بازار سرمایه بودیم. این اطلاعیه که قرار بود از شنبه (23 فروردین 98) اجرایی گردد به دو قسمت تغییرات قیمتی 20 درصد و تغییرات قیمتی 50 درصد قیمت تقسیم شده بود.

در قسمت تغییرات قیمتی 20 درصد قیمت آمده است که در صورتی که قیمت پایانی سهم طی 5 روز معاملاتی متوالی در دامنه عادی نوسان قیمت، بیش از 20 درصد افزایش یا کاهش داشته باشد، بورس و همچنین فرابورس موظف هستند در اولین زمان ممکن از لحاظ فنی، نماد معاملاتی را متوقف نمایند. نماد معاملاتی حداکثر یک روز کاری پس از توقف و با محدودیت دامنه نوسان بازگشایی خواهد شد.

در قسمت تغییرات قیمتی 50 درصد نیز ذکر شده است که در صورتی که قیمت پایانی سهم در دامنه عادی نوسان قیمت، بیش از 50 درصد افزایش یا کاهش داشته باشد، بورس و فرابورس موظف هستند در اولین زمان ممکن از لحاظ فنی، نماد معاملاتی را متوقف نموده و از ناشر درخواست برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی نمایند. نماد معاملاتی حداکثر 4 روز کاری پس از توقف نماد معاملاتی با محدودیت دامنه نوسان بازگشایی خواهد شد.

اما عمر اجرای این تصمیم طولانی نبود و پس از آن که خبر تغییر ریاست سازمان بورس منتشر شد، باز هم وزیر اقتصاد گفت تصمیمات هیات مدیره سازمان بورس تعلیق می شوند. به گفته دژپسند، شورای عالی بورس به این جمع بندی رسید که با توجه به احتیاج ما و اقبال خوب مردم نسبت به بازار سرمایه و عزم جدی مردم و نهادهای عمومی غیردولتی برای عرضه اولیه سهام در بورس، بهتر است این تصمیمات تعلیق گردد.

وی همچنین اضافه کرد: با جمع بندی اعضای شورا به این نتیجه رسیدیم که به منظور استفاده حداکثری از ظرفیت های بازار سرمایه و نیز با توجه به انتصاب ریاست جدید هیات مدیره بورس، تصمیمات پیشین هیات مدیره تا تقدیم مجموعه پیشنهادهای آن راجع به خط مشی کلی اداره عرضه و تقاضای بورس به تاخیر بیافتد و در ادامه، و پس از انجام جمع بندی لازم در شورای عالی بورس، هیات مدیره نیز در آن قالب، اقدامات خودش را انجام دهد.

  • عرضه اولیه ها پابرجاست

البته این تغییر و تعلیق ها شامل عرضه اولیه ها نمی گردد و این عرضه ها قرار است طبق برنامه پیش برود. در واقع طبق تصمیم شورای عالی بورس، تصمیم های چهارشنبه هفته گذشته مبنی بر تعلیق مصوبه تغییرات قیمتی 20 درصدی و 50 درصدی سهام شرکت ها ملغی شد تا دوباره در مورد آن تصمیم گیری گردد، اما مابقی مصوبات پابرچاست و عرضه های اولیه نیز طبق برنامه های از قبل پیش بینی شده انجام خواهد شد.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

hodablog.ir: هدا بلاگ | انجمن گفتگوی سیستم مدیریت محتوای هدا بلاگ

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 8094

به "کدام تصمیم های بورسی تعلیق شدند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام تصمیم های بورسی تعلیق شدند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید