کدام مشاغل در جهان قربانی کرونا شدند؟

به گزارش سهندبلاگ، طبق گزارش سازمان ملل احتمال از بین رفتن حدود 25 میلیون شغل به دلیل شیوع جهانی کرونا ویروس در سراسر وجود دارد اما یک واکنش سیاسی هماهنگ بین المللی می تواند به کاهش تأثیر در بیکاری جهانی یاری کند.

کدام مشاغل در جهان قربانی کرونا شدند؟

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ سفرها بیشتر بدانید.

یک بیکاری جهانی در پیش است

به گفته اکونومسیک تایمز، سازمان بین المللی کار (ILO) در گزارش ارزیابی اولیه خود با عنوان کووید 19 و جهانی کار: تأثیرات و پاسخها خواهان اقدامات فوری از سوی دولت ها در مقیاس وسیع جهانی در سه بخش حمایت از کارگران در محیط کار، تحریک اقتصاد و اشتغال و حمایت از مشاغل و درآمدها شد. پیش بینی ها حاکی از گسترش بیکاری در مقیاس وسیع جهانی است. براساس سناریوهای مختلف در مورد تأثیر کووید 19 بر رشد فراوری ناخالص داخلی، برآوردهای سازمان بین المللی کار از افزایش بیکاری جهانی بین 5.3 میلیون (سناریوی کم) و 24.7 میلیون (سناریوی بالا) است.

کار و کرونا؛ یک جدال نابرابر

شرکت ها و کارگرانی هستند که ممکن است با یک فاجعه اقتصادی رو به رو شوند. همچنین شاهد صنایعی خواهیم بود که به شدت آسیب دیده اند. بسیاری از مردم شغل خود را از دست می دهند و در یافتن مشاغل جدید با مسائل شدید روبرو می شوند. دولت ها از مردم شان خواسته اند تا در خانه بمانند، شرکت ها برای کارمندان خود دورکاری را تجویز نموده اند. حمل و نقل عمومی با محدودیت های شدید روبرو است و عملا مانع از سفرهای غیرضروری شده است. هتل ها، رستوران ها و کافه ها پذیرای مهمان نیستند و اگر باشند هم کسی مایل به رفتن نیست. کنفرانس ها، کنسرت ها، مسابقات و تمام گردهمایی ها در هر دسته و رسته ای به حالت تعلیق در آمده اند و مسئله اینجاست که ممکن است این روندهای فعلی حتی پس از شکست شیوع، ادامه یابد.

نگاهی به شرایط بازارها و اقتصاد جهانی نشان می دهد، شیوع این ویروس تاثیر بسیاری بر مشاغل در سراسر جهان داشته است. جدا از بعضی مشاغل که با شیوع کرونا نه تنها با افت کار و درآمد روبرو نشدند بلکه رونق در بازار آنها حاکم شد مانند سوپرمارکت ها، فروشگاه های مواد غذایی و بهداشتی، داروخانه ها و میوه فروشی ها و البته فروشگاه های آنلاین، بیشتر مشاغل در سراسر جهان از این شیوع متضرر شدند.

مشاغل حوزه تفریحی و گردشی بزرگترین قربانیان کرونا

شرکت هایی که در بخش های گردشگری و مسافرتی، هتل، خطوط هوایی، ریلی و دریایی، رویدادهای ورزشی، کنسرت، همایش و رستوران قرار دارند به نظر بزرگترین قربانیان شیوع ویروس هستند. از سویی دولت ها با قوانین سختگیرانه فعالیت آنها را محدود نموده اند و از طرفی مشتریان بالقوه هم حاضر به استفاده از امکانات و خدمات آنها نیستند.

از مراودات تجاری خبری نیست

بده بستان های تجاری از جمله خرید و فروش خودرو و معاملات ملکی نیز اوضاع مساعدی ندارد چرا که کسی تمایل به خرید یا فروش از خود نشان نمی دهد و کمتر کسی حاضر است در این شرایط دست به معامله بزند. خرید ملک در صورتی ممکن است که دفترهای معاملات ملکی کار خود را از سر بگیرند و فروشندگان و خریداران بالقوه به بازار باز گردند که در شرایط فعلی تمام این موارد ناممکن است.

خطوط فراوری کُند شدند

بخش دیگری از اقتصاد که متاثر از ویروس کرونا، با افت اقتصادی شدید روبه رو شده، فراوری است. تمام خطوط فراوری به جز خطوط فراوری کننده کالاها و محصولات مورد احتیاج در شرایط فعلی مانند کارخانه های فراوری ژل ضد عفونی کننده، اگر حتی متوقف نشده باشند، با حداقل نیرو کار خود را ادامه می دهند.

تأثیر ویروس کرونا در بورس سهام از زمان آغاز شیوع بیماری

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 11613

به "کدام مشاغل در جهان قربانی کرونا شدند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام مشاغل در جهان قربانی کرونا شدند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید