یک کرونایی 430 نفر را آلوده می نماید!

به گزارش سهندبلاگ، به گفته حریرچی هر یک فرد آلوده به کرونا می تواند 430 نفر را در یک ماه آلوده کند و شرکت در عروسی و عزا عامل افزایش ابتلا محسوب می گردد.

یک کرونایی 430 نفر را آلوده می نماید!

به گزارش سهندبلاگ، ابتلای 120 نفر به کرونا در یک مراسم عروسی، 57 هرمزگانی در عروسی کرونا دریافتد، در مراسم تشییع جنازه ای در کهگیلویه و بویر احمد بیش از 20 خانم به کرونا مبتلا شدند، یک مبتلا به کرونا در همدان 48 نفر را آلوده کرد، 70 نفر در مراسم عروسی در شهرستان قشم و 73 نفر نیز در مهمانی در بندرعباس به کرونا مبتلا شدند، ابتلای 40 نفر به ویروس کرونا در یک عروسی در چهارمحال و بختیاری، این ها تنها چند نمونه از اخبار ابتلای افراد به کرونا پس از شرکت در مراسم عروسی و عزاست.

عروسی هایی که در روز های کرونایی به عزا ختم می گردد

مریم هم یکی از کسانی است که عروسی او به خاطر کرونا به عزا ختم شده است، 3 هفته گذشته پیش لباس عروس به تن نموده بود، فکرش را هم نمی کرد که عروسی به عزا ختم گردد، تازه عروسی که با همه آرزو ها و رویا ها راهی خانه بخت شده بود حالا در کمتر از یک ماه باید رخت عزا به تن کند، احساس عذاب وجدان، ناراحتی و غم تمام وجودش را گرفته است، چرا که عزیز از دست رفته اش پس از شرکت در مراسم عروسی او به کرونا مبتلا شده و در نهایت جان خود را از دست داده بود.

او و مهمانان شرکت نماینده در عروسی نگرانی سایر مبتلایان به کرونا هم بودند، چرا که 40 نفری بر اثر شرکت در مراسم عروسی به کرونا مبتلا شده و بعضی حالا روی تخت بیمارستان با این ویروس منحوس و مرگبار دست و پنجه نرم می کردند، عروس و داماد و شرکت نمایندگان در عروسی هم از آن دست افرادی بودند که فکر می کردند کرونا تمام شده است، ما سالم هستیم پس برگزاری و شرکت در عروسی برای ما خطری ندارد.

این در حالی است که 80 درصد مبتلایان به کرونا ناقلان خاموشی هستند که به راحتی می توانند بیماری مرگبار را به دیگران منتقل نمایند شاید خود بی علامت باشند و بهبود پیدا نمایند، اما افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای، بچه ها و سالمندان در معرض خطر هستند و شرکت در مراسم عروسی برای آن ها به مثابه آغوش باز کردن برای مرگ های کرونایی است البته ناگفته نماند که افراد سالم هم در امان نیستند و به گفته وزیر بهداشت 12.6 درصد از فوتی های کرونایی هیچ بیماری زمینه ای نداشتند، پس هر طور که حساب کنی شرکت در مراسم عروسی بوی مرگ می دهد و باید در این روز های کرونایی دور آن را خط کشید.

مراسم عزا هم دست کمی از عروسی ندارد، شرکت در مراسم های عزا با تعداد بالای افراد که در بعضی استان های کشور مرسوم است، هم عامل ابتلا به کرونا در بسیاری از مناطق کشور محسوب می گردد، خانواده ای که چند هفته قبل عزادار بودند حالا به همراه شماری از بستگانشان که در مراسم شرکت نموده بودند، دوباره عزادار شده بودند چرا که کرونا در مراسم عزا هم مانند عروسی مجلس گردانی می نماید و رحم ندارد، بعضی از بستگان هم پس از شرکت در مراسم عزا به کرونا مبتلا شده بودند و حالا روی تخت بیمارستان با کرونا مبارزه و آرزو می نمایند که دوباره بتوانند عزیزانشان را ببییند و جان سالم به در ببرند.

متاسفانه این روز ها شاهد آن هستیم، مردم به دنبال بازگشایی ها فکر می نمایند که کرونا تمام و شرایط عادی شده است، ماشین های عروسی در خیابان های سطح شهر به وفور به چشم می خورند و مراسم های عزا با جمعیت بالا برگزار می شوند، غافل از آنکه کرونا نه تنها ضعیف و تمام نشده است بلکه به گفته وزیر بهداشت چموش تر هم شده است.

علی ربیعی سخنگوی دولت هم عروسی و عزا را عامل مرگ های کرونایی دانست و گفت: بیشترین میزان ابتلا و مرگ ومیر شهفرایندان در مراکز تولیدی و مالی رخ نداده است بلکه در محل های تجمع عروسی و عزا که سنت های ارتباطات جمعی رایج بوده، رخ داده است.

این ویروس هزار و یک چهره دارد و هر روز علائم و نشانه های ابتلا به آن تغییر می نماید، در هفته های نخست شیوع بیماری کرونا با سرفه، عطسه و تنگی نفس خود را نشان می داد، اما این روز ها کرونا با سردرد و علائم گوارشی هم بروز می نماید و هر روز اخبار متناقض زیادی درباره این ویروس منحوس و مرگبار منتشر می گردد.

هر عروسی و عزا 50 نفر را کرونایی می نماید

به گفته رئیس گروه بیماری های واگیر مرکز بهداشت آذربایجان شرقی بعد از برگزاری هر مراسم عروسی یا عزا حدود 50 نفر مبتلا به کرونا در میان شرکت نمایندگان شناسایی می گردد.

سیمین خیاط زاده اضافه نمود: با وجود اینکه هنوز برگزاری مراسم های عظیم مانند عروسی ها و عزاداری ها در تعداد زیاد را توصیه ننموده ایم، اما متاسفانه مردم این کار را انجام می دهند.

هر یک فرد مبتلا به کرونا 430 نفر را آلوده می نماید

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت درباره اینکه هر یک فرد آلوده به کرونا چند نفر دیگر را آلوده می نماید و شرکت در مراسم عروسی و عزا چقدر خطر ابتلا به کرونا را افزایش می دهد، گفت: اگر یک فرد آلوده به ویروس کرونا فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نکند، می تواند 430 نفر را در یک ماه آلوده کند و اگر فرد آلوده به کرونا فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کند، این عدد به یک تا 2 نفر کاهش پیدا می نماید.

حریرچی گفت: کسانی که فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمی نمایند و در مراسم عزا و عروسی شرکت می نمایند به دلیل اینکه فاصله گذاری اجتماعی در اغلب این مراسم ها رعایت نمی گردد، خود و خانواده شان را در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار می دهند، از طرفی افراد به دلیل روابط عاطفی و رودربایستی که دارند نمی توانند در این مراسم ها فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمایند و همین موضوع موجب افزایش شمار مبتلایان می گردد.

معاون کل وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه مراسم عروس و عزا چالش جدی ما در مقابله با کروناست، گفت: در بعضی استان ها مراسم ها به ویژه مراسم عزا با ایل و طایفه و شرکت 700 تا چند هزار نفر برگزار می گردد و افراد در روز های پنچ شنبه، چون مراسم ها ایل و تباری است، پس از شرکت در یک مراسم عزا به مجلس عزاداری دیگری می فرایند و موجب انتقال ویروس کرونا از مراسمی به مراسم دیگر می شوند.

حریرچی تاکید نمود: خطر ابتلا به کرونا در مراسم های عروسی و عزایی که در مکان های سر دربسته برگزار می گردد، بیشتر است، البته در مکان های رو باز که افراد در مراسم عروسی و عزا رو در روی یکدیگر می نشینند هم خطر ابتلا به کرونا وجود دارد.

دادستانی ها مانع برگزاری مراسم عزا و عروسی شوند

حریرچی درباره ابتلای شماری از افراد به کرونا در مراسم های عروسی و عزا گفت: از دادستان های استانی درخواست جدی داریم در بحث برگزاری تجمعات ورود نمایند، در بعضی استان ها که مراسم محلی دارند بعضی عروسی ها و عزاداری ها برگزار می گردد و ما موردی داریم که در یک استان 120 نفر در یک مراسم عروسی به کرونا مبتلا شدند.

او در سفر استانی خود به کردستان دلیل اصلی شیوع کرونا در کردستان و خصوصا سنندج را برگزاری مراسم ترحیم و عروسی و حضور افراد در تجمع ها عنوان و اظهار کرد: به ما خبر دادند که در سنندج مردم مراسم عروسی را در کارواش برگزار می نمایند که چنین موضوعی شاید برای اولین بار است که در تاریخ بشریت اتفاق می افتد.

مناطق سفیدی که با برگزاری عروسی و عزا قرمز شد

علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با تأکید بر این اصل کلی که هرگونه تجمع انسانی به ویژه در فضای مسقف و بدون رعایت پروتکل ها می تواند منجر به افزایش بار بیماری گردد، گفت: سطح رعایت فاصله گذاری اجتماعی هوشمند در شهر تهران به 11 درصد تقلیل پیدا نموده است، اما مردم در مواردی که ضرورتی ندارد نباید در محیط اجتماعی حضور پیدا نمایند، زیرا هنوز شرایط در تهران برای برگزاری بسیاری از تجمعات از ایمنی کافی برخوردار نیست. توصیه عمومی ما به مردم این است که کماکان از حضور در اجتماعات غیرضروری بپرهیزند.

او با بیان اینکه کرونا در 80 درصد افراد بی علامت است، اما این افراد می توانند ویروس را منتقل نمایند، گفت: در سایر استان های درگیر، تجمعات انسانی مانند عروسی و عزاداری ها منجر به افزایش قابل توجه بیماری شد و حتی یک استان سفید را به یک استان قرمز بدل کرد، بنابراین افراد جز به ضرورت از حضور در تجمعات و فضا های به ویژه مسقف خودداری نمایند و باید توجه کرد که حضور بیش از 15 دقیقه در یک فضای مسقف شانس ابتلا را به صورت تصاعدی افزایش می دهد. اگر هم فضا های فرهنگی باز می شوند شیوه نامه ها را به صورت سختگیرانه تر باید اجرا نمایند.

برگزاری عروسی و عزا در روز های کرونایی بی معناست

حریرچی برگزاری مراسم های ترحیم و عروسی را در شرایط بیماری کرونا بی معنا توصیف کرد و گفت: اکنون زمان ارتباطات خانوادگی و تجمع نیست و از مردم خواهش می کنم به خاطر حفظ سلامت خود، جامعه وکادر پزشکی و درمانی به توصیه ها توجه جدی داشته باشند.

به گفته معاون کل وزارت بهداشت در 18 الی 24 ماه آینده، یعنی تا پاییز 1401 باید بسیاری از مناسباتمان را تغییر دهیم، انشاالله بشر به این ویروس پیروز می گردد، اما این پیروزی زمان بر است، حال اینکه رفتار اجتماعی این ویروس در دراز مدت از نظر میزان درگیری، در دراز مدت شبیه به ویروس آنفلوآنزا می گردد یا شبیه به ترکیبی از ویروس ها، تعیین نیست.

او ادامه داد: خوش بینانه ترین پیش بینی ها می گویند که این ویروس بعد از 18 الی 24 ماه در کشور ها بومی گردد؛ بنابراین در این مدت باید بسیاری از مناسباتمان را تغییر دهیم. یکی از این مناسبات رفتار های اجتماعی مانند دست دادن و در آغوش دریافت و شرکت در مراسم هاست.

با توجه به اینکه هنوز واکسن و درمان قطعی برای کرونا کشف نشده و تنها راه مقابله با ویروس کرونا رعایت بهداشت فردی و عمومی، فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از حضور در اجتماعات است، بیایید تا مراسم های عروسی و عزا را خودمانی بگیریم تا هر چه زودتر بتوانیم کرونا را شکست دهیم و به زندگی عادی بازگردیم.

منبع: فرارو
انتشار: 9 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 9340

به "یک کرونایی 430 نفر را آلوده می نماید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک کرونایی 430 نفر را آلوده می نماید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید