5 راهبرد پیروز برای مهار کرونا

به گزارش سهندبلاگ، چند کشور آسیایی، با وجود هم جواری جغرافیایی با چین (کشوری که بیماری از آنجا شروع شد)، توانسته اند راهی برای مهار میزان گسترش بیماری کووید-19 پیدا کنند.

5 راهبرد پیروز برای مهار کرونا

ویروس کرونا بیش از نیم میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده است

ویروس کرونا در جهان شیوع پیدا کرده و سراسر جهان را به هراس انداخته است، هر روز هزاران مورد جدید ابتلا به این بیماری و صد ها مورد مرگ بر اثر این بیماری اعلام می شود.

بسکمک از شهر ها در همهٔ کشور ها به حالت تعطیل درآمده اند. پرواز ها و سفر های هوایی، رویداد های جهانی و همایش های سالانه و مراسم گوناگون لغو می شوند.

اروپا به یکی از مراکز همه گیری این بیماری تبدیل شده است، هم چنین در نقاط دیگر جهان مثل آمریکای جنوبی، ایالات متحده و خاور میانه هم میزان آلودگی به این ویروس روزانه رو به افزایش است.

بعضی کشور ها توانسته اند جلوی گسترش سریع و ناگهانی این ویروس را بگیرند و آن را مهار کنند.

چند کشور آسیایی، با وجود هم جواری جغرافیایی با چین (کشوری که بیماری از آنجا شروع شد)، توانسته اند راهی برای مهار میزان گسترش بیماری کووید-19 پیدا کنند.

ژاپن که به دلیل میزبانی بازی های المپیک امسال، تحت فشار مضاعفی واقع شده است، پیروز به کاهش میزان عفونت شده است

تولبرت نیانزوا، اپیدمیولوژیست و استاد دانشگاه جانز هاپکینز در ایالات متحده، در گفتگو با بی بی سی می گوید:کشور هایی هستند که برای مهار این همه گیری راه حل ها و اقداماتی انجام دادند که من فکر می کنم باید از آن ها یاد بگیریم.

او می گوید:من فقط از چین صحبت نمی کنم، جایی که تعداد مبتلایان به طور مشهودی پس از اقدامات جدی و شدید کاهش پیدا کرد، اقداماتی که در کشور های دموکراتیک جهان شاید به سختی اجرا شدنی باشد؛ کشور های دیگر هم اقدامات و راه حل های متفاوت دیگری در پیش گرفتند که مؤثر و پیروز بوده است.

برای مثالِ، تایوان کشور همسایهٔ چین، با جمعیتی حدود23،6 میلیون نفر تا 23 مارس فقط 195 مورد ابتلا به ویروس کرونا و دو مورد مرگ بر اثر این بیماری داشته است.

هنگ کنگ (با جمعیت5،7 میلیون نفر) با داشتن مرز مشترک با چین، فقط 155 مورد ابتلا به بیماری کرونا و 4 مورد مرگ بر اثر این بیماری در مدت دو ماه داشته است (هر چند این تعداد در هفتهٔ گذشته افزایش پیدا کرده است و اقدامات و پیشگیری های تازه ای ضرورت پیدا کرده است).

در کنار آن ژاپن، با 120 میلیون نفر جمعیت حدود 1،100 مورد ابتلا به بیماری داشته، در حالی که کرهٔ جنوبی بنا به گزارش ها حدود 9،000 مورد مبتلا دارد، اما میزان ابتلا و مرگ در هفته های اخیر رو به کاهش بوده است.

به نظر نیانزوا، این کشور ها به دلیل اقدام سریع و به کار بستن سیاست های نوآورانه توانسته اند جلوی گسترش و شیوع ویروس کرونا را بگیرند و آن را مهار کنند.

چند مورد از مؤثرترین راه حلها:

1. آزمایش و آزمایش و باز هم آزمایش

آزمایش، اولین قدم برای مهار همه گیری جهانی است

سازمان بهداشت جهانی و کارشناسان مشاور بی بی سی بر این نکته اتفاق نظر دارند که تشخیص زودهنگام، اساسی ترین عامل در جلوگیری از گسترش همه گیری جهانی است.

نیانزوا می گوید:اگر ندانید دقیقاً چه تعداد از افراد مبتلا شده اند، نمی توانید رفتار و عملکرد ویروس را ارزیابی کنید و واکنش و اقدام مناسب در برابر آن در پیش بگیرید.

کریس جانسون، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه تمپل در ایالات متحده هم با این نظر موافق است.

او می گوید که این همان نکته ای است که تفاوت واقعی در مهار و جلوگیری از ویروس را آشکار می کند: کشور هایی که به آزمایش تکیه کردند و تعداد ابتلا و موارد جدید کاهش پیدا کرد و کشور هایی که آزمایش نکردند و تعداد مبتلایان در آن ها به طور ناگهانی بالا رفت.

او گفت:کره جنوبی روزانه حدود 10،000 نفر را آزمایش می کرد یعنی در این کشور تعدادی که در مدت دو روز آزمایش شدند، بیشتر ازتعدادی است که در یک ماه در ایالات متحده آزمایش شدند.

تدروس آدهانوم، دبیر کل سازمان بهداشت جهانی می گوید که آزمایش هر کسی که نشانه های بیماری را دارد کلید اساسی جلوگیری از گسترش همه گیری جهانی است.

او در کنفرانس ویدئویی اخیر خود گفت: ما پیام ساده ای برای همهٔ کشور های جهان داریم، آزمایش، آزمایش، آزمایش؛ همه کشور ها باید تمام موارد مشکوک به ابتلا را آزمایش کنند، نمی شود با چشم بسته به جنگ این بیماری همه گیر رفت.

او هم چنین نسبت به اینکه افراد فقط با نشانه های شدید بیماری آزمایش می شوند، هشدار داد: نتیجه اینکه آمار ها قابل استناد نخواهد بود و در عمل افراد با نشانه های خفیف تر هم چنان به گسترش و انتشار ویروس ادامه خواهند داد.

2. جدا سازی مبتلایان

جدا سازی افراد مبتلا، یا موارد مشکوک به بیماری از مهمترین اقدامات برای جلوگیری از گسترش ویروس است (تصویر آرشیو)

پروفسور کریس جانسون می گوید: کره جنوبی و چین در زمینه ٔ رد گیری و آزمایش و مهار شهروندان بسیار عالی عمل کردند.

او می گوید که آزمایش نه فقط باعث جدا سازی بیماران و جلوگیری از انتشار ویروس می شود بلکه کمک می کند موارد احتمالی بیماری هم در مراحل اولیهٔ خود و همچنین در مرحلهٔ حامل بودن ویروس شناسایی شوند.

به نظر جانسون، مقامات چینی در رد گیری و یافتن موارد احتمالی مبتلایان قدرتمندانه رفتار کردند که همین یکی از دلایل کاهش ناگهانی میزان بیماری در این کشور است.

او می گوید: افرادی که دمای بدن شان بالا بود را به درمانگاه های تب می فرستادند و در آنجا برای آنفلوانزا یا کوویدـ19 آزمایش می شدند. اگر نتیجهٔ آزمایش کوویدـ19 آن ها مثبت بود، باید در مکان هایی که به آن هتل قرنطینه می گفتند، قرنطینه شوند، تا خانواده های خود را مبتلا نکنند.

تایوان، سنگاپور و هنگ کنگ روش های دیگری در پیش گرفتند: آن ها افراد مشکوک به بیماری را در خانه قرنطینه کردند و برای کسانی که از خانه بیرون بیایند و این قانون را زیر پا بگذارند، جریمه ای بیش از 3،000 دلار مشخص کردند.

اما به نظر نیانزوا، در همهٔ این موارد نکتهٔ مهم این راه حل، تشخیص و یافتن موارد ابتلای احتمالی بود.

او می گوید که در تایوان و سنگاپور راه حل هایی برای یافتن افرادی که در تماس با فرد بیمار بوده اند در جریان است، از مصاحبه با فرد مبتلا تا بررسی دوربین های امنیتی و حفاظتی و گزارش های رفت و آمد افراد.

او ادامه می دهد: در تاریخ 12 مارس، هنگ کنگ 445 مورد مشکوک به بیماری داشت، بیش از 14،900 آزمایش بر روی همه افرادی که با این تعداد در تماس بودند انجام گرفت تا موارد احتمالی مبتلایان شناخته شوند. در این میان 19 مورد نتیجهٔ آزمایش مثبت داشتند.

3. آمادگی و واکنش سریع

تایوان تا امروز در مهار بیماری کوویدـ19 پیروز بوده است

نیانزوا که قبلاً در زمینهٔ پیشگیری از انتشار بیماری ابولا در غرب آفریقا کار می کرده، می گوید یکی از عناصر اساسی برای مهار و جلوگیری از انتشار ویروس، واکنش سریع است، پیش از آنکه به همهٔ افراد جامعه سرایت کند.

او ادامه می دهد:کشور هایی مثل تایوان و سنگاپور نشان دادند که واکنش سریع، یافتن و جدا سازی موارد تازهٔ مبتلایان عامل مشخص کننده ای در جلوگیری از گسترش ومهار شیوع ویروس است.

در مقاله ای که اخیراً در مجله ٔ انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده، آمده است که پیروزیت تایوان تا حدودی ناشی از این امر است که این جزیره برای چنین رویداد هایی آمادگی قبلی داشته است و از سال 2003 مرکزی برای کنترل بیماری های همه گیر ایجاد کرده است.

این مرکز که شامل چندین سازمان تحقیقاتی و پژوهشی دولتی است، پس از بحران بیماری سارس ایجاد شد و از آن زمان تحقیقات و آزمایش های بسکمک انجام داده است.

نیانزوا می گوید:آمادگی برای عمل و واکنش سریع، عناصر حیاتی در مراحل اولیهٔ همه گیری بیماری ها هستند. در اروپا و ایالات متحده، می بینیم که نه فقط این کشور ها آمادگی نداشتند بلکه خیلی هم کند واکنش نشان دادند.

حتی پیش از آنکه انتقال ویروسی از فرد به فرد در نیمهٔ ماه ژانویه تائید شود، تایوان همهٔ مسافران ورودی از ووهان، شهری در چین که خاستگاه بیماری بود، را کنترل می کرد.

در هنگ کنگ ایستگاه های کنترل دمای بدن در مبادی ورود کشور از 3 ژانویه شروع به کار کردند و برای همهٔ گردشگرانی که وارد منطقه می شدند 14 روز قرنطینه مشخص می کردند و همهٔ پزشکان موظف بودند هر بیماری با تب یا نشانه های حاد تنفسی و سابقهٔ مسافرت به منطقهٔ ووهان را گزارش کنند.

به گفتهٔ نیانزوا بازمی بینیم که عامل زمان چقدر مشخص کننده است.

4. فاصله گیری اجتماعی

فاصله گیری اجتماعی، که در این تصویر مجلس استرالیا می بینیم، به جلوگیری از گسترش بیماری کمک می کند

نیانزوا می گوید: وقتی بیماری در کشور شیوع پیدا کرده باشد، اقدامات پیشگیری و مهار دیگر کارایی ندارند. از این زمان بهترین روش برای محافظت مردم فاصله گیری اجتماعی است، همانطور که در هنگ کنگ و تایوان انجام شد.

در هنگ کنگ به مردم گفته شد که از خانه کار کنند، مدارس تعطیل شد و همه مراسم و رویداد های اجتماعی از اواخر ماه ژانویه لغو شد.

به گزارش روزنامه انگلیسی زبان استریتس تایمز چاپ سنگاپور، این کشور تصمیم گرفت که مدارس را باز نگه دارد، اما به طور مرتب و روزانه دانش آموزان و کارکنان آموزشی را آزمایش می کرد و تحت نظر داشت.

5. توصیه و ترویج رعایت بهداشت

در کشور هایی مثل سنگاپور، ایستگاه های ژل ضد عفونی دست در تمام خیابان ها به چشم می خورد

سازمان بهداشت جهانی می گوید شستن منظم دست ها و رعایت بهداشت برای پیشگیری از بیماری ضروری است.

نیانزوا می گوید: بسکمک از کشور های آسیایی از تجربهٔ سارس در سال 2003 درس گرفتند. این کشور ها می دانند که رعایت بهداشت جلوی بیماری را می گیرد و باعث می شود دیگران هم به بیماری مبتلا نشوند.

در کشور هایی مثل سنگاپور، هنگ کنگ، تایوان ایستگاه های ژل ضد عفونی دست در خیابان ها قرار داده شده است و مردم به طور معمول از ماسک استفاده می کنند.

هرچند ماسک اثر چندانی در جلوگیری از ابتلای افراد سالم به ویروس ندارد، اما برای افراد مبتلا، خطر انتقال ویروس از طریق عطسه و سرفه را کاهش می دهد.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: فرادید
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 7745

به "5 راهبرد پیروز برای مهار کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 راهبرد پیروز برای مهار کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید