سیاست خارجی ترامپ مخرب بوده است

به گزارش سهندبلاگ، خبرنگاران - گروه بین الملل: به اعتقاد بسیاری از کارشناسان خارجی، دولت ترامپ تا کنون هم از نظر مدیریت بحران های داخلی و هم از نظر سیاست خارجی یکی از بدترین نتایج و کارنامه های عملکردی را داشته است.

سیاست خارجی ترامپ مخرب بوده است

در حوزه سیاست خارجی، کاخ سفید بویژه در ارتباط با ایران با وجود تاکید بر سیاست فشار حداکثری اما نتوانسته به نتایج مورد نظر در این راستا از جمله تغییر رفتار ایران، آن گونه که مقامات واشنگتن مدعی هستند دست یابند و به تازگی نیز موضوع تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران در سازمان ملل از سوی دستگاه سیاست خارجی آمریکا به شدت دنبال می گردد.

از سوی دیگر در حوزه داخلی نیز، شرایط ناشی از بحران کرونا و مسائل مالی باعث شده تا بعضی نسبت به انتخاب مجدد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا ابراز تردید نمایند.

در این راستا خبرنگار مهر گفتگویی با پروفسور فرانک فن هیپل انجام داده است که در ادامه می آید. حوزه تحقیقاتی فن هیپل در زمینه علوم و فناوری شامل مواردی چون کنترل تسلیحات اتمی و منع اشاعه هسته ای، انرژی و توازن سیاست گذاری در عرصه های تکنولوژی است.

وی پیش از پیوستن به دانشگاه پرینستون، به مدت 10 سال مشغول تحقیق در زمینه فیزیک نظری ذرات بنیادی بود و به طور خاص به نگارش آثاری با موضوع پایه و اساس فنی منع اشاعه هسته ای و راهکارهای خلع سلاح، آینده انرژی اتمی و بهینه سازی اقتصاد سوخت خودرو علاقه دارد.

فن هیپل در مورد رویکرد جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نسبت به توافق هسته ای با ایران به خبرنگار مهر گفت: بایدن می خواهد برجام را اصلاح کند، نه اینکه آن را با توافق نامه ای دیگر جایگزین کند. موارد زیادی وجود دارد که می توان مورد بحث قرار داد اما من فکر می کنم که الحاق مجدد ایالات متحده به برجام، انطباق مجدد ایران به قوانین برجام و اطمینان ایران از اینکه از مزایای برجام در زمینه برطرف تحریم ها برخوردار است، اولین گام مهم است.

وی در مورد اختیارات رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا درباره برطرف تحریم های دولت ترامپ که ذیل برچسب های غیر هسته ای قرار گرفته اند نیز گفت: به حدی که تحریم های اعمال شده توسط دولت ترامپ اقدامات اجرایی باشد، آنها می توانند با اقدامات اجرایی دولت بایدن خنثی شوند.

وی اضافه کرد: به حدی که آنها توسط کنگره تحمیل شده اند، کنگره باید برای لغو آنها اقدامی نماید. مجلس نمایندگان اکنون تحت کنترل دموکرات هاست و احتمالاً این اقدام در ژانویه ادامه خواهد یافت. شانس خوبی وجود دارد که مجلس سنا به اکثریت دموکرات تغییر یابد. شما یک صف سیاسی در ایالات متحده آمریکا خواهید داشت که هوادار ایران نیست اما با راه چاره های دیپلماتیک همدل است. به نظر می رسد قدرت در ایران در جهت دیگری حرکت می نماید - به سمت گروهی که معتقد نیستند دیپلماسی با ایالات متحده ارزش دنبال کردن دارد.

وی در ادامه یادآور شد: من فکر نمی کنم ایران مایل باشد برنامه غنی سازی خود را انتها دهد یا آن را تحت کنترل چند ملیتی قرار دهد. من فکر نمی کنم رهبری ایران سلاح هسته ای بخواهد.

استاد دانشگاه پرینستون در مورد سیاست خارجی دولت آینده آمریکا در مورد ایران فارغ از اینکه چه فردی پیروز انتخابات گردد نیز گفت: اگر ترامپ انتخابات را به بایدن واگذار کند، من فکر می کنم این شکست به دلیل سیاست خارجی ترامپ نخواهد بود، گرچه من معتقدم سیاست خارجی وی بسیار مخرب بوده است. اگر ترامپ انتخابات را از دست بدهد به دلیل سیاست داخلی او، دروغ های او و افراد فاسدی است که دولت او را تشکیل داده اند.

وی در انتها گفت: سیاست خارجی دولت ترامپ هم مخرب و هم بی کفایت بوده است. او در مذاکرات با ایران یا کره شمالی پیشرفتی نداشته است. او متحدان ما را از ما دور نموده و مخالفان ما را توانمند نموده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 9472

به "سیاست خارجی ترامپ مخرب بوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاست خارجی ترامپ مخرب بوده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید