صنعت کرونازده گردشگری ایران با سفر ایمن نجات می یابد

به گزارش سهندبلاگ، کرونا برای گردشگری، آخرین و البته سنگین ترین مصیبت بوده است، اتفاقی که بسیاری از فعالان این عرصه را ورشکسته و کارمندان و کارگران بی شماری را از کار بیکار کرده است. سوی دیگر این ماجرا، از دست رفتن نیروی با تجربه و متخصصی است که دیگر امیدی به گردشگری مصیبت زده و کرونا زده ندارند، گردشگری دیر یا زود از زیر سایه سنگین گردشگری بیرون می آید و به واقع ایران و شهرهایش مقصد گردشگران خواهند بود اما آیا با وجود این شرایط که فعالان گردشگری را دلزده و تارانده است؛ چه کسانی چرخ این صنعت نوپا را می گردانند.

صنعت کرونازده گردشگری ایران با سفر ایمن نجات می یابد

مرزها بسته است و آمار مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا که شهرهای ایران را به رنگ قرمز و نارنجی و زرد درآورده موجب شده حتی تردد بین شهرها ممنوع شود. اتفاقی که برخی از فعالان گردشگری اصفهان می گویند اشغال 2 یا پنج درصدی هتل یا مهمانپذیرهای آنها را به صفر رسانده است.

آن ها و همچنین برخی از مسئولان گردشگری معتقدند که منع سفر چاره کار نیست و باید سفر ایمن را جایگزین نبود سفر کرد.

مشکل بزرگ، نبود سفر ایمن و از این گذشته بار مسائل بیکاری و گرانی است که بر سر ضعیف ترین قشر این عرصه یعنی کارگران آوار شده است، کارگران و کارمندان از کار بیکار شده گردشگری در اصفهان، همچنان در راهروی های اداره بیمه معطل حقوق های بیکاری پرداخت نشده چند ماهه شان هستند.

کارفرمایان می گویند حمایت های مربوط راهی به حل مسائلشان نمی برد و باید چاره اساسی برای گردشگری رو به موت ایران اندیشید وگرنه این عرصه بیش از پیش از دست می رود.

در سایه روشن اتفاقات ناگوار گردشگری

کریم بیگی، رئیس جامعه هتلداران اصفهان معتقد است که باید نگاه دولتمردان فراتر از یک نگاه حاشیه ای به صنعت گردشگری باشد چراکه تمام سرمایه ها و نیروهای با تجربه ای که طی سال های سال بدست آورده اند از دست می دهند؛ نیروهای آموزش دیده و متخصصی که ارزشمند اند و تجربه دارند.

بیگی کمک های دولت را در مقابل احتیاج و احتیاج این روزهای صنعت گردشگری ایران و اصفهان ناچیز دانست و گفت: کمک هایی که نتوانسته تاثیر چندانی به حال فعالان گردشگری داشته باشد.

فکر نجات صنعت گردشگری باشیم

وی گفت: برای همگان آشکار است که چه اتفاقات ناگواری در این صنعت افتاده و در حال رخ دادن است اما مسلم این است که باید قبل از اینکه فاتحه این صنعت را بخوانیم فکر نجات آن باشیم.

بیگی اضافه کرد: بسکمک از نیروهایی که به امید بیمه بیکاری بودند و از مجموعه ها جدا شدند، هنوز در راهروهای اداره های مربوطه سرگردان هستند، تعداد خیلی کمی از افراد توانستند بیمه بیکاری دریافت کنند ولی بیشتر آنها بی توفیق مانده اند؛ در صورتی که همان مبلغ هم خیلی ضعیف است و چیزی نیست که بتواند زندگی آن ها را تامین کند.

رئیس جامعه هتداران اصفهان از ایجاد شیوه نامه جدید و متناسب با شرایط کرونا گفت. شیوه نامه ای که می کوشد ذهن مسافران را نسبت به سفر ایمن آماده و قدم های اول را برای جایگزینی سفر ایمن به جا عدم سفر بردارد.

سفر ایمن راه نجات وضع موجود

بیگی در این باره گفت: امیدواریم که با این اتفاق بحث ایمن سازی اذهان مردم را درباره بهداشت در هتل ها ایجاد کنیم و امیدواریم دولتمردان به جای تبلیغ علیه سفر از سفر ایمن حمایت کنند.

وی اضافه کرد: سفر به خودی خود نمی تواند موجب شیوع بیماری باشد چرا که قبل از شرایط قرمز اصفهان، سفری نبوده و تمام هتل ها در حد 2، سه و یا پنج درصد اشغال داشتند. در واقع سفری ایجاد نشده و شرایط قرمز است، آیا این مبین این نیست که سفر موجب شیوع بیماری به تنهایی نیست و چیزی که وجود دارد عدم رعایت بهداشت است؟.

به فکر مسائل گردشگری باشیم

علیرضا رئیسی یکی دیگر از فعالان گردشگری اصفهان شرایط سخت گردشگری را متوجه نبود مدیریت درست دانست و گفت: می گویند انتقاد نکنید، مسائل را بگویید؛ مشکل در مدیریت است، کسی به فکر گردشگری نیست، نباید شعار بدهیم.

به گفته رئیسی از چهار ماه مانده به پایان سال 98 مسائل گردشگری آغاز شد، اشاره وی به مباحثی از گران شدن بنزین و سقوط هواپیمای اکراینی است، از نگاه این فعال گردشگری در اصفهان، گردشگری ای که تازه می خواست جان بگیرد با مسائل اینچنینی دوباره از رمق افتاد و به یک باره کرونا نیز ضربه آخر را زد و گردشگری را کامل تعطیل کرد.

عضو هیات مدیره جامعه هتلداران اصفهان بیشتر از مسائل و مسائلشان به ایرنا گفت: هتل هایی که در این شرایط گردشگری و نبود سفر باز هستند مجبور شده اند هزینه کنند و چهل یا سی درصد نیروها را نگه دارند و کار کنند.

وی اضافه کرد: درسیستم هتلداری هیچ گونه منافاتی با پروتکل های کرونا وجود ندارد ما قبل از کرونا، فرض را می گذاشتیم بر اینکه مسافری که به هتل می آید مریض است و تمام مراحل بهداشتی را به نحو احسن انجام می دادیم ولی حالا خبری از مسافر نیست؛ اجازه نمی دهند مسافران داخلی بیایند.

رئیسی با اشاره به مسائل کارگران و کارمندانی که هنوز بیمه بیکاری دریافت نکرده اند، گفت: بیمه بیکاری ای که یک عمر از کارگر و از من کارفرما می گیرند برای چه زمانی می گیرند؟ بیمه بیکاری برای چنین مواقعی است، اما کارگرانی داریم که تا این لحظه هفت یا هشت ماه حقوق بیکاری دریافت نکرده اند.

وی اضافه کرد: ما کمکی از دولت نمی خواهیم، کرونا آمد و ضربه سنگین را زد و تعطیل مان کرد، بسیار خوب؛ الان به کارگرهای ما بیمه بیکاری تعلق می گیرد، توان پرداخت حقوقشان را نداریم، حقوق سی درصد از کارکنان را در این شرایط بی مسافری از جیب مان می دهیم و نه از درآمد هتل ولی مابقی نیروها چرا نباید بیمه بیکاری بگیرند؟ پاسخ مسئولان این است که به حساب شان می ریزند اما این ماه می رود و آن ماه می آید و آخر هم چیزی به حساب نیروهای از کار بیکار شده ما نمی ریزند.

در دوراهی ماندن و رفتن از عرصه گردشگری

اسدالله عدالت پناه، رئیس جامعه حرفه ای مهمانپذیران استان اصفهان گفت: تا به امروز نتوانسته ایم از کمک های دولت استفاده کنیم بیشتر مهمانپذیرهای ما نمی توانند از وام های عنوان شده استفاده کنند چون سند مالکیت مهمانپذیر را ندارند.

وی اضافه کرد: هیچ مسافری که نمی گذارند به اصفهان بیاید ولی شاید تردد بین شهری آزاد شود در حد پنج یا 10 درصد کسب و کار ما رونق پیدا کند که آن را هم مانع می شوند، امیدواریم در درجه اول این بیماری ریشه کن بشود و همه در شرایط مناسب سفر کنند ولی به جای منع سفر باید سفر ایمن را جایگزین کنند.

وی با ابراز نگرانی از آنچه موجب از دست رفتن نیروهای متخصص و با تجربه در عرصه گردشگری شده است گفت: اگر بخواهیم نیروهایمان را نگه داریم، نمی دانیم که چه زمانی فعالیت مان به مرز 70 یا 80 درصد می رسد، نمی دانیم که آیا با این شرایط می توانیم شغلمان را ادامه بدهیم یا نه، اگر به نیروها بگوییم که بروید و خبرتان می کنیم، خوب مجبور هستند به کارهای دیگر مشغول بشوند و ما نیروی متخصص را از دست می دهیم.

مشکل اصلی نبود سفر و چاره کار ایجاد سفر ایمن است

اما حیدر صادقی، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان حمایت های دولتی را چاره ای محدود و کوتاه مدت دانست که کارساز نبوده و باید به فکر جایگزینی سفر ایمن متناسب با شرایط کرونا بود.

از نگاه صادقی مهم ترین و ملموس ترین مشکل نبود سفر است و چاره آن جایگزینی سفر ایمن به جا منع سفر است، گفت: در زمان حاضر سفر ایمن در وزارتخانه در حال پیگیری است که در چهارچوب پروتکل ها، مرزهای مسدود را برای کشورهای خارجی باز کنند و با رعایت پروتکل های بهداشتی اجازه ورود بدهند؛ کاری که الان در ترکیه و کشورهای گردشگر پذیر در حال انجام است.

وی اضافه کرد: شرایط به طور نسبی نسبت به چند ماه گذشته بازتر شده است و به این سمت رفته ایم که محدودیت هایی که مانع حضور گردشگر در مقاصد گردشگری شده است به زودی برطرف شود، امیدوارم این تلاش ها تا نزدیک نوروز نتایج ملموس تری بدهد.

صادقی بر این باور است که با تعطیل شدن گردشگری و بیکار شدن 70 درصد نیروهای این عرصه باید به فکر چاره اصلی یعنی بازگرداندن سفرها بود وگرنه حمایت های دولتی در چهارچوب مصوبات ستاد ملی سفر مثل اعطای تسهیلات با نرخ 12 درصد یا امحا و تخفیف قبوض انرژی، اقتصادیات، دارایی، ارزش اضافه کرده و عوارض شهرداری نمی تواند راهگشا باشد.

وی معتقد است که باید هرچه سریع تر کاری که ترکیه انجام داد در ایران نیز آغاز بشود، ترکیه با تنظیم پروتکل های بهداشتی برای مقاصد مختلف گردشگری توانسته تکانی به گردشگری اش بدهد، حالا با آمدن ویروس جدید کرونا در انگلیس معلوم نیست چه مسئله ای بر انبوه مسائل گردشگری اضافه کرده شود اما هرچه هست برخی از کارشناسان و مسئولان گردشگری تنظیم پروتکل های بهداشتی برای برون رفت از مسائل گریبانگیر صنعت گردشگری را چاره کار می دانند.

گرچه پروتکل سفر هوشمند توسط وزارتخانه میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی تدوین شده اما مشکل اصلی در ایران از نگاه معاونت گردشگری اصفهان، مقررات بهداشتی خیلی سختگیرانه است که به دلیل شیوع کرونا و آمار مرگ و میر در عمل پروتکل های گردشگری را متوقف کرده است و این منجر شده است که تعطیلی مشاغل را به جای رعایت پروتکل ها ترجیح بدهند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان گفت: متاسفانه بیشترین ضربه کرونا در حوزه های گردشگری و صنایع دستی این استان بوده است.

سیدحسن قاضی عسگر اضافه کرد: از ابتدای شیوع کرونا با کمک بخش خصوصی و دستگاه های اجرایی توانستیم اثرات زیان آور کرونا را کاهش دهیم.

وی اظهار کرد: در همین ارتباط ستاد احیا گردشگری تشکیل شده و زمانی که از شرایط قرمز کرونا خارج شویم این ستاد کار خود را آغاز کرد و بخشی از زیان ها در این راستا جبران می شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان با بیان این که سقف وام 14 رسته اعلام شده افزایش یافته است، اضافه کرد: فعالان حوزه گردشگری، صنایع دستی و 12 رسته دیگر می توانند از وام بیشتر بهره مند می شوند.

معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: حوزه گردشگری با حمایت دولت آماده دوران پساکرونا می شود و امید می رود با مدیریت این ویروس، دوباره شادی و نشاط به جامعه ایرانی و به ویژه جامعه گردشگری کشور برشود.

ولی تیموری در ماه مهر سال جاری در سفر به اردستان اصفهان یادآور شد: از ابتدا اسفندماه درگیر مصیبتی به نام بحران کرونا شدیم و به لحاظ اینکه در بدترین زمان ممکن، در اوج فصل پررونق گردشگری داخلی و بین المللی رخ داد، خسارت ها و عدم تحقق تعهدها بسیار بالا بود.

وی بیان نمود: دولت از این رو مجموعه ای را در قالب 14 رسته شغلی بسیار آسیب دیده از بحران کرونا مد نظر قرار داد که بخشی امهال بود و آنجایی که هزینه هایی مانند اقتصادیات، ارزش اضافه کرده، حق بیمه کارفرمایی، قبوض حامل های انرژی و تسهیلات بانکی دریافتی قرار شد به مدت سه ماه پرداخت نشود و بخشی هم تسهیلات کرونا با کارمزد 12 درصد بود که 160 میلیون ریال به هر فرد شاغل در مجموعه های گردشگری پرداخت می شد.

معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: 2 هزار و 600 میلیارد ریال تا کنون پرداخت شده و 6 هزار میلیارد ریال پرونده در بانک ها است و در کنار این با توجه به استمرار شرایط به ویژه در حوزه گردشگری، دولت تسهیلاتی بخشی را مد نظر قرار داده و نهایی شده است که هفته آینده با اعلام از سوی وزیر، این بسته هم در اختیار بخش خصوصی قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: حوزه گردشگری در مجموع تا پایان تیرماه 120 هزار میلیارد ریال خسارت دید که البته این برآورد اولیه است زیرا تنها گردشگری نیست بلکه در صورت در نظر دریافت زنجیره های وابسته به طور قطع این عدد بسیار بالاتر می شود.

تیموری اضافه کرد: با توجه به دستورالعمل ها مبنی بر خودداری از سفر، امکان تحریک تقاضا برای سفرها تا کنون وجود نداشته است و در گردشگری بین المللی نیز تا کنون تنها به صورت انفرادی و برای کار تجاری امکان ورود داشتند که امید می رود به زودی این امکان برای گردشگران و علاقه مندان فراهم شود.

معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه گردشگری خارجی 96 درصد کاهش داشت و سفرهای نوروزی از 76 میلیون نفر- شب اقامت سال جاری به نزدیک صفر رسید، تاکید کرد: همچنان البته به هموطنان توصیه می شود که با وجود استفاده از فرصت سفر، دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنند.

استان اصفهان با بیش از 22 هزار بنا و اثر تاریخی که یکهزار و 850 مورد آن به ثبت ملی و چهار مورد آن از جمله میدان امام، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع به ثبت جهانی رسیده، یکی از مقاصد اصلی گردشگران است.

ایرنا نوشت، استان اصفهان دارای 90 هتل و 65 مهمانپذیر است که از این تعداد 57 هتل و 30 مهمانپذیر در شهر اصفهان واقع شده است.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: گردشبان
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 11931

به "صنعت کرونازده گردشگری ایران با سفر ایمن نجات می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنعت کرونازده گردشگری ایران با سفر ایمن نجات می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید