محیط کسب و کار به علت وابستگی صد ساله به نفت دارای مشکلاتی است

به گزارش سهندبلاگ، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در صحن علنی مجلس شورای اسلامی گفت: محیط کسب و کار در کشور به علت وابستگی صد ساله به نفت دارای مشکلاتی است.

محیط کسب و کار به علت وابستگی صد ساله به نفت دارای مشکلاتی است

به گزارش گروه فناوری سهندبلاگ، به نقل از مرکز ارتباطات و اصلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری امروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حاضر شد و درباره رشد زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور و حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان سخن گفت.

ستاری گفت: صحبت از اقتصاد دانش بنیان یعنی آینده کشور. از وابستگی ایران به نفت بیش از صد سال می گذرد. اتفاقی که باعث وابستگی اقتصاد به پول نفت و واردات محصولات شد. واژه نفرین منابع نیز گویای این مطلب است و درباره کشور های وابسته به منابع زیرزمینی کاربرد دارد. وابستگی به نفت باعث شد سرمایه های اصلی که همان نیروی جوان و خلاق بود فراموش شوند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ادامه داد: از شروع فعالیتم در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پیگیری ها برای ایجاد زیست بوم دانش بنیان در کشور پیگیری شد. در سال های اولیه قانون حمایت از موسسات و شرکت های دانش بنیان که در مجلس شورای اسلامی تصویب شده بود حالت اجرایی گرفت.

ستاری قانون حمایت از موسسات و شرکت های دانش بنیان را یکی از مترقی ترین قوانین تصویب شده توسط مجلس شورای اسلامی دانست و اضافه نمود: پافشاری برای اجرای این قانون به نتایج درخشانی رسید که فعالیت 4 هزار و 700 شرکت دانش بنیان با بیش از 90 هزار میلیارد تومان فروش را شامل می گردد. در این زیست بوم بیش از 300 هزار شغل به صورت مستقیم ایجاد شده است. البته این میزان فروش برای سال گذشته است و امسال قطعا شاهد رشد خوبی در این حوزه می شویم.

رییس بنیاد ملی نخبگان همچنین گفت: در این 5 سال شاهد شکل گیری این زیست بوم در کشور بودیم. دانشگاه ها با تامین نیروی انسانی بخشی از این زیست بوم هستند، اما آن ها به علت ساختار ها نمی توانند نیروی انسانی را به صورت مستقیم وارد این زیست بوم نمایند. به همین دلیل مراکز رشد، پارک های علم و فناوری و مراکز نوآوری در دانشگاه ها ایجاد شده است. حتی در محروم ترین دانشگاه ها نیز این مراکز وجود دارند.

ستاری استارت آپ ها را بازیگر دیگر این زیست بوم دانست و بیان نمود: استارت آپ ها نیز تامین نیروی انسانی این زیست بوم را بر عهده دارند. بیش از 6 هزار استارت آپ در کشور در حال حاضر مشغول فعالیت هستند. اما شکل گیری و تقویت این زیست بوم موضوع مهم است. زیست فناوری، فناوری نانو، فناوری اطلاعات و حوزه سلول های بنیادی بزرگترین بخش این زیست بوم است که نسل جدیدی از کارآفرینان را به اقتصاد کشور تزریق می نمایند. امسال رشدی بیش از 50 درصد را در این زیست بوم مشاهده می کنیم. رشدی که هر سال به صورت توانی ادامه دارد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری تغییر تفکر در جامعه را عامل رونق بیشتر این زیست بوم دانست و اضافه نمود: سرمایه کشور نیروی انسانی خلاق است که همه باید به آن توجه نمایند و در این حوزه احتیاج به فرهنگسازی داریم. معاونت علمی و فناوری با همکاری وزیران در حوزه های مختلف رشد خوبی را شاهد بوده است.

رییس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان با بیان اینکه شرکت هایی در زیست بوم حوزه دارو وجود دارند که چند صد میلیارد در خطوط فراوری خود سرمایه گذاری می نمایند گفت: خواسته ما از مجلس حمایت از این زیست بوم است. برای رونق آن احتیاج به حمایت و مشارکت همه و ایجاد حرکتی جمعی است. سالی حدود 700 نخبه از صد دانشگاه برتر جهان به کشور بازمی گردند و جذب این زیست بوم می شوند. این افراد منتور های این زیست بوم هستند. با این اقدامات خروج افراد تحصیل نموده مستعد از کشور تقریبا به عدد صفر نزدیک شده است.

به گفته ستاری، هیچ کشور اروپایی این ظرفیت را در نیروی انسانی همچون ایران ندارد. پس این پتانسیل را باید تبدیل به اقتصاد کنیم. معاونت علمی و فناوری نیز در این راستا گام برمی دارد تا شاهد شکوفایی اقتصاد دانش بنیان باشیم.

محیط کسب و کار در کشور به علت وابستگی صد ساله به نفت دارای مشکلاتی است. هیچ کشوری در اقتصاد دانش بنیان رشد ننموده مگر با صیانت از بازار خود. باید در قوانین به این نکته توجه کرد. شرکت های دانش بنیان سربازان خط مقدم این حوزه هستند که باید برای تقویت زیست بوم حمایت شوند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینکه رونق این زیست بوم راهکاری برای مبارزه با تحریم ها است گفت: در بودجه امسال تمهیدات خوبی از سوی دولت برای این بخش دیده شده است که ضروری است مجلس شورای اسلامی هم حمایت کند تا اتفاقات جدی در حوزه مبارزه با تحریم ها ایجاد گردد. دولت به طور جدی از این حوزه حمایت می نماید. راه اندازی کارخانه های نوآوری در کشور و حتی مناطق محروم مورد توجه رییس جمهوری است تا جوانان خلاق جذب شوند و ایده های خود را پیاده سازی نمایند. در این صورت تحولات جدی در اقتصاد ایجاد می گردد. اگر آموزش به اقتصاد متصل نگردد برای کشور فایده ای ندارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 5804

به "محیط کسب و کار به علت وابستگی صد ساله به نفت دارای مشکلاتی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محیط کسب و کار به علت وابستگی صد ساله به نفت دارای مشکلاتی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید