چگونه در ترکیه تحصیل کنیم؟

به گزارش سهندبلاگ، راهنمای تحصیل در کشور ترکیه

از جمله مسائل مهم خانواده ها و همچنین دولت که در سرنوشت یک مملکت نقش دارد تحصیل فرزندان یک دولت است که در چه جایی و با چه امکاناتی بتوانند تحصیل نمایند تا در آینده برای جامعه خود تاثیرگذار باشند و مملکت خود را بسازند.

چگونه در ترکیه تحصیل کنیم؟

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل ارشد در کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

بلیط هواپیما در طاهاگشت

تحصیل نقش بسیار مهم و حیاتی در جامعه بازی می نماید چون با تحصیل بد و نامطلوب دانش آموزان و دانشجویان یک کشور آن کشور رو به نابودی پیش خواهد رفت. از این رو در کشور ما دانشگاه های مختلفی برای تحصیل وجود دارد که می توانید در آن به تحصیل علم و دانش بپردازید در این میان برخی از دانشجویان هستند که به خاطر علاقه یا مسائل مقیم شدن در ترکیه علاقه مند به تحصیل در کشورهای دیگر از جمله ترکیه هستند به همین دلیل قصد داریم مدارس و دانشگاه های خوب ترکیه و ضوابط درس خواندن در این مکانها را برای شما توضیح دهیم .

چگونگی نظام آموزشی و مدت هر مقطع تحصیلی

تحصیلات پیش دانشگاهی

تحصیلات ابتدیی (Ilk Ogertim) در کشور ترکیه از هفت سالگی آغاز می گردد و هشت سال ادامه دارد. سپس تحصیلات دبیرستان (Lise) آغاز می گردد. مجموع دوره تحصیلات ابتدایی و دبیرستانی 11 تا 12 سال است. دوره دبیرستان شامل رشته های علوم انسانی، ریاضی، فیزیک، فنی و علوم تجربی است. بعد از اتمام دوره ابتدایی می توان تحصیلات دبیرستانی را در رشته های علوم دینی و هنرستان های صنعتی نیز ادامه داد که طول تحصیلات در این رشته ها معمولاً 12 سال است. در خاتمه دوره دبیرستان به دانش آموزان مدرک دیپلم (Lise Diplomasi) اعطا می گردد.

تحصیلات دانشگاهی

برای ورود به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور ترکیه داشتن دیپلم دبیرستان و گذراندن آزمون سراسری (کنکور) الزامی است.آزمون سراسری برای متقاضیان خارجی و محلی متفاوت است و برای خارجیان به زبان های ترکی و انگلیسی و برای مردم ترکیه به زبان ترکی برگزار می گردد. دروس امتحانی شامل ریاضی، فیزیک، شیمی، معلومات عمومی و هوش است. پذیرش دانشجو در دانشگاه ها نیز بر اساس رتبه آنان در آزمون سراسری صورت می گیرد.

دوره های تحصیلی

Ön Lisans Diplomasi .1: شامل دو تا سه سال تحصیل بعد از دیپلم دبیرستان است. Lisans Diplomasi .2: شامل چهار سال تحصیل و گذراندن حداقل 147 واحد است. Yuksek Lisans Diplomasi .3: شامل دو سال تحصیل تمام وقت است. برای ورود به این دوره داشتن مدرک Lisans Diplomasi الزامی است. این دوره شامل دو نیم سال کلاس درس و دو نیم سال خاتمه نامه پژوهشی می گردد. Veterner Hekimligi Yuksek Lisans Diplomasi .4: شامل پنج سال تحصیل تمام وقت در رشته دامپزشکی بعد از دیپلم دبیرستان است. DOKTORA (Ph.D.) . 5: شامل سه تا چهار سال تحصیل تمام وقت است. برای ورود به این دوره داشتن مدرک Yuksek Lisans Diplomasi الزامی است. این دوره شامل دو تا چهار نیم سال کلاس درس و حداقل 4 نیم سال برای پژوهش است. قبل از آغاز پژوهش، دانشجو باید امتحان جامع را با موفقیت بگذراند. نوشتن خاتمه نامه دوره دکترا و دفاع موفقیت آمیز از پژوهش انجام شده، شرط اعطای مدرک دکتراست.

نحوه ارزشیابی مدارک تحصیلی

1. مدارک Ön Lisans Diplomasi با دو سال تحصیل و کلیه مدارک و تحصیلات نیمه تمام دانشگاهی (آکادمیک) با دو یا سه سال تحصیل در موسسات معتبر در صورت داشتن دیپلم دبیرستان، کاردانی ارزشیابی می گردد. 2. مدارک (Lisans Diplomasi (Bachelor بعداز دیپلم دبیرستان، کارشناسی ارزشیابی می گردد. 3. مدارک (Yuksek Lisans Diplomasi (Master از دانشگاه های گروه یک با شرط داشتن مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد ارزشیابی می گردد. تبصره: مدارک Yuksek Lisans پیوسته (کارشناسی و کارشناسی ارشد پیوسته)، کارشناسی ارشد ارزشیابی می گردد. 4. مدارک Veterner Hekimligi Yuksek Lisans Diplomasi با پنج سال تحصیل پیوسته بعد از دیپلم دبیرستان، از مراکز آموزش عالی که نامشان در فهرست گروه یک آورده شده است کارشناسی ارشد در دامپزشکی ارزشیابی می گردد. 5. مدارک (Doktora (Ph.D از داشگاه های گروه یک با شرط دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد، دکترا ارزشیابی می گردد.

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی

تحصیل در دانشگاه های ترکیه با توجه به دانشگاه ها و رشته ها به زبان ترکی و انگلیسی است.

میانگین هزینه تحصیل در مقاطع مختلف

دانشگاه های دولتی ترکیه تا سال 2010 شهریه کمی و در حدود سالانه 500 دلار داشتند، ولی از آن سال به بعد هزینه دانشگاه ها بالا رفته است، تا حدی که برخی از دانشگاه های دولتی، شهریه های سالانه را تا 10000 دلار افزایش داده اند وشهریه دانشگاه های خصوصی نیز در همین حدود هستند.

میانگین هزینه زندگی در سال برای یک دانشجو

هزینه زندگی دانشجویی در شهرهای عظیم ماهیانه در حدود 500 و در شهرهای کوچک در حدود 400 دلار است.

تعطیلات خاتمه سال تحصیلی

تعطیلات خاتمه سال تحصیلی بین 3 تا 4 ماه از اواخر ژوئن تا اواسط سپتامبر (اواخر خرداد تا اوایل مهر ماه) است.

آیا در تعطیلات آخر سال تحصیلی، دانشگاه محل اقامت در اختیار دانشجو قرار می دهد؟

بله، بیشتر دانشگاه های ترکیه در ایام تعطیلات دانشگاهی، محل اقامت در اختیار دانشجو قرار می دهند.

بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در ترکیه

دانشجو با پرداخت سالیانه 300 دلار بیمه درمانی می گردد.

اخذ ویزا برای والدین دانشجو

ورود اتباع ایرانی به کشور ترکیه به صورت مهمان یا توریست بدون ویزا است، یعنی هر ایرانی می تواند تا 3 ماه در این کشور تردد کند و پس از ارایه مدارک لازم به پلیس، دوباره این اقامت را تمدید کند.

شرایط کار کردن دانشجو در طی تعطیلات دانشگاه

با داشتن ویزای دانشجویی در هر هفته می توان 20 ساعت کار دانشجویی انجام داد.

مدت و هزینه دوره های زبان آموزی ترکیه

هزینه دوره های زبان ترکی در کشور ترکیه در حدود 200 دلار در ماه است، متقاضیان تخصیل در دانشگاه های کشور ترکیه می توانند این دوره ها و آزمون مربوط را در ایران طی نمایند.

آب و هوای ترکیه

آب و هوای ترکیه تقریبا مانند آب و هوای ایران و با توجه به مناطق مختلف کشور متفاوت و دارای 4 فصل کامل است.

محدودیت سنی برای تحصیل

محدودیت سنی نسبت به دانشگاه های مختلف متغیر است. اما معمولا برای بیشتر دانشگاه ها در مقاطع کارشناسی تا 30 سال و برای مقاطع ارشد و دکترا، محدودیت سنی وجود ندارد.

عزیمت دانشجوی متاهل به همراه همسرش

با توجه به اعتبار دانشجو، همسر وی نیز می تواند به همراه وی در ترکیه اقامت کند.

آیا ویزای دانشجویی ترکیه برای چند بار ورود و خروج است؟

صدور ویزای تحصیلی به صورت یک ساله است. دانشجو پس از ورود به کشور در عرض یک ماه اقدام به دریافت برگه اقامت یک ساله از پلیس اتباع بیگانه کرده و پس از آن می تواند مکررا تردد کند.

لمینت دندان کامپوزیت دندان ایمپلنت

منبع: تاپ تراول
انتشار: 30 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 8350

به "چگونه در ترکیه تحصیل کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه در ترکیه تحصیل کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید