آخرین شرایط گسل های تهران از زبان نجار، انتقاد از عدم تخصیص اعتبار برای مرکزفرماندهی بحران

به گزارش سهندبلاگ، رییس سازمان مدیریت بحران کشور از عدم همکاری سازمان برنامه و بودجه در ایجاد مرکز فرماندهی و کنترل مدیریت بحران انتقاد کرد.

آخرین شرایط گسل های تهران از زبان نجار، انتقاد از عدم تخصیص اعتبار برای مرکزفرماندهی بحران

به گزارش سهندبلاگ،اسماعیل نجار در نشست خبری که ظهر امروز در محل سازمان مدیریت بحران کشور در الهیه برگزار گردید، به قانون جدید مدیریت بحران کشور اشاره نمود و گفت: قانون مدیریت بحران کشور در چهارم شهریور سال گذشته به تصویب رسید و خوشبختانه قانون کامل و جامعی است که ظرفیتهای خوبی در آن وجود دارد.

وی با اشاره به آیین نامهها و اسناد مربوط به این قانون نیز اظهار کرد: فرایند نگارش و تصویب اسناد و آیین نامههای این قانون از همان زمان تصویب و ابلاغ شروع شد و تیمهای متخصص از پژوهشگاه سوانح طبیعی فرآیند آن را شروع کردند که بسیاری از آنها در حال حاضر تدوین و نهایی شده و مدتی قبل نیز سند ملی راهبردی مدیریت بحران تدوین و نهایی شد.

نجار توضیح داد: اجرا و رعایت این دستورالعمل ها در کنار اجرای کامل قانون مدیریت بحران کشور، باعث کاهش خسارات جانی و اقتصادی ناشی از بحران ها در کشور خواهد شد.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به حوادث طبیعی سال گذشته توضیح داد: در ابتدای سال 98، 25 استان درگیر سیل شد و درپی آن 163 هزار واحد مسکونی دچار خساراتی شدند که اقدامات لازم برای بازسازی، نوسازی و تعمیرات آنها انجام شد و در حال حاضر از 73 هزار واحد مسکونی که نیازمند بازسازی و نوسازی بودهاند 98 درصد کار اجرا شده است.

نجار ادامه داد: همچنین مصوباتی که در زلزلههای سراب، میانه، مسجدسلیمان، قطور تصویب شده بود هم اجرا شده و اعتبارات لازم به افراد پرداخت شده است.

وی با اشاره به اقدام بانک قرض الحسنه مهر برای بیمه واحدهای مسکونی نیز گفت: بانک قرض الحسنه مهر حدود500 هزار واحد مسکونی را در سه استان سیستان و بلوچستان، ایلام و خراسان جنوبی از محل اعتبارات تبلیغی خود بیمه نموده است. ما نیز از بانک مرکزی درخواست کردیم که بانکهای دیگر نیز این سازوکار را دنبال نمایند.

همیشه نگران وقوع زلزله در تهران هستیم

نجار درباره وقوع زمین لرزه در تهران و خسارات ناشی از آن نیز اظهار کرد: در تهران ما همیشه نگران وقوع زلزله هستیم چرا که تهران یک استان پرگسل است و گسل هایی دارد که می تواند زلزله هایی بیش از هفت ریشتر را رقم بزند، به همین دلیل نیز ما همیشه رفتار گسلهای تهران و همچنین دیگر گسلهای مهم در کشور را تحت نظر داریم.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به زلزلههای دو ماه اخیر در تهران اظهارکرد: پس از این زلزلهها بود که جلسات متعددی با کارشناسان برگزار کردیم و بر اساس نظرات این کارشناسان تغییر رفتار چندانی در گسلها مشاهده نشده که بخواهیم منتظر زلزله مهیبی باشیم اما به گفته آنها زلزله خبر نمی کند و ما باید همیشه آماده باشیم.

وی ادامه داد: اما در همین خصوص به دستور وزیر کشور 30 استان تعیین برای یاری رسانی در شرایط بحران پایتخت معین شدهاند و مراودات لازم بین مناطق تهران و این استانها در حال اجرا است. همچنین پدبالگردی در استان تهران شناسایی شده تا امدادرسانی در زمان بحران به وسیله بالگرد هم صورت بگیرد، باند فرودگاه دوشان تپه متعلق به نیروی هوایی و باند فرودگاه مهرآباد و باند قلعه مرغی نیز به همین منظور آماده هستند.

نجار درباره پایان ساختمان فرماندهی و مدیریت بحران کشور نیز گفت: مرتب با مشکلاتی در رابطه با این موضوع روبرو هستیم مرکز فرماندهی و کنترل مدیریت بحران کشور است این مرکز با استفاده از تجارب کشورهایی نظیر ژاپن، جمهوری آذربایجان و دیگر کشورها در خارج از تهران تشکیل شده است و به زیرساختهایی مانند راه آهن و فرودگاه دسترسی دارد، همچنین می تواند از امکانات وسیع حرم حضرت امام خمینی نیز استفاده کند.

وی ادامه داد: در این منطقه نیز امکان استقرار دهها بیمارستان صحرایی در صورت وقوع بحران وجود دارد اما متاسفانه باور بحران در بعضی سازمان ها وجود ندارد و ما با ایراداتی در سازمان برنامه و بودجه روبرو هستیم. در این خصوص مبلغ 91 میلیارد تومان برای ساخت یا خرید ساختمان مرکز فرماندهی و کنترل مدیریت بحران کشور مصوب شده بود که تا کنون 27 میلیارد تومان آن محقق شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 9519

به "آخرین شرایط گسل های تهران از زبان نجار، انتقاد از عدم تخصیص اعتبار برای مرکزفرماندهی بحران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط گسل های تهران از زبان نجار، انتقاد از عدم تخصیص اعتبار برای مرکزفرماندهی بحران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید